Без да знаете основите на on-page SEO, оптимизацията му би било доста проблемно и времеемко занимание. За да ви улесним, по-долу ще изброим 6 ключови съвета за по-добра оптимизация на сайта.
Кратки URLs (с таргет ключови думи)
Кратките URLs, включващи таргет ключови думи, са ефективен начин да кажете на Google кои сте и за коя/кои кл.думи искате да се показвате. Не само че това ще позволи на Google да сканира уеба по най-бързия начин, но така ще можете да създадете user-friendly URLs за трафика, а оттам и по-добра структура на съдържанието при web сканирането.
За тази цел, не забравяйте да включите най-важните си кл.думи или фрази в URL адресите.
Таргет ключови думи & поне 5 подобни фрази/търсения
Когато ползвате кл.думи, не забравяйте да включвате поне още 5-6 подобни, свързани търсения под формата на фрази и кл.думи, които потребителите също биха потърсили. Това допълнително би помогнало на търсачката да разбере по коя кл. дума се опитвате да се показвате. Например, ако това e airpod/airpods, открийте подобни търсения, свързани със заявката.
Пример за търсене – аirpod:
- airpod pro
- airpod cena
- airpod цена
- airpod 1
- airpod pro цена… и др.
Можете да включвате както дълги, така и кратки кл.думи. Тези малко по-дълги кл.думи дори имат по-голям шанс да се класират за дадено търсене. Ето защо е препоръчително да обръщате внимание и на подобни кл.думи, а не само да разчитате на основните. Разбира се, вярно е, че дългите кл.думи са с по-малък обем на търсене, но пък са далеч по-специфични и съответно са по-близо до края на фунията.
Използвайте user-intent фунии
Те са страхотен начин да разберете къде точно се намира потребителят по всяко време.
Когато добавяте нови кл.думи към търсенето или преглеждате съществуващите, фуниите ви помагат да ги класифицирате по категории, например:
- Информационни
- Комерсиални
- Навигационни
- Транзакционни
Особено са полезни, когато се чудите как точно да структурирате съдържанието си. Използвайки повече информационно съдържание в блог постовете и повече комерсиални кл.думи, наближавайки все повече към транзакция, ще имате много по-солидна стратегия за съдържание.
Редица проучвания показват, че по-обемното съдържание се представя значително по-добре в Google Search, в сравнение с краткото.
Колкото повече навлизате в дълбочина, толкова по-добре ще се ангажират потребителите с вашето съдържание и може ще го посещават отново на по-късен етап.
Споделянето на съдържание от този тип от потребителите също е огромен плюс. Оттук идват още плюсове за вас: подобрени метрики като average session duration, clicks, average time on page, bounce rate, exit rate, returning visitors и други.
CTR-а, например, също е полезна метрика, която сигнализира на Google колко често уебсайта ви се посещава от Google search резултатите.
Създавайте солидни и ефикасни мета заглавия и описания
Например, когато се опитвате да кажете на потребителите какъв тип е файлът, най-лесният начин да го направите е като сложите parenthesis към title тага. По този начин ще привлечете повече кликове и ще покажете на потребителите какъв тип съдържание е това.
Мета описанията не са директно свързани с факторите за класиране на Гугъл, но пък също играят важна роля в процеса.
Съветваме ви да се насочите към създаването на силни мета описания. Те ще ви помогнат да се отличите от конкурентите ви. За целта е необходимо да включите таргет кл.думи към мета описанието.
Вътрешни линкове
Когато подготвяте съдържание, опитайте се да включите повече вътрешни линкове за вашите потребители. Така те могат да кликат и на други линкове към друго полезно съдържание, с което ще ги ангажирате допълнително.
Друго – това ще позволи на потребителите да навигират до още секции в сайта. Използването на богат anchor text също ще помогне за подобряването на класиранията.
Основните предимства на вътрешните линкове са:
- Помагат на търсачките да сканират по-добре уебстраниците
- Създава релевантност между отделните видове съдържание
- Помага на Гугъл да прекара линковете през сайта ви
- Позволява на потребителите да открият релевантни страници на сайта ви
- Подобрява ангажираността
- Намаля exit rate
- Повишава допълнителни метрики като CTR, Conversions, etc.
Когато говорим за вътрешни линкове, можем да ги разделим на 3 категории:
- Header links
- Body links
- Footer links
Header links съдържат най-ценните страници в навигацията. Такива са страници с услугите, страница ЗА НАС, страница за контакти и др.
Така че, когато пишете съдържание, опитвайте се да включвате навигационни линкове отгоре на страницата. Например, можете да искате да представяте дадена услуга или линк към релевантна страница – това е добре да стане в първите 300 думи от статията/съдържанието.
Когато стигнете горе-долу средата ѝ, можете да започнете да линквате към други страници на сайта. Забележете, че тези други приоритетни секции може да отнемат още няколко клика, когато се започва от home страницата. С помощта на тези вътрешни линкове улеснявате максимално потребителя.
Накрая, когато сте почти готови със съдържанието си, включете някакъв footer линк към края на съдържанието. Това може да бъде линк към статия, блог и дори CTA, приканващ потребителите да извършат дадено действие.
Макар че винаги е добре да представяте sitemap към Google search console, вътрешните линкове са безспорно един от най-лесните начини за създаване на силна линк йерархия и да си осигурите повече доверие.
Мултимедия и видео за по-добро On-page SEO
Не бягайте от мултимедията и видеата за целите на ангажираността. Ако целите да понижите bounce rate и да повишите съответно average time на потребителите на сайта ви, обмислете създаване на някакво по-ангажиращо съдържание.
Може да бъде и под формата на видео или мултимедия. Използването на ангажиращи окото изображения също помага да превърнете съдържанието в по-лесно смилаемо. Не само че мултимедиите подобряват ангажираността, те помагат да подобрите вашите SEO техники и PPC quality score.
И накрая, но не последно място, за всеки качен елемент поставяйте meta data + target keywords. Това е отличен начин да оптимизирате за повече кл.думи без да преоптимизирате страниците си.
Имате ли нужда от съдействие за вашето on-page SEO? 🙂 Разберете как можем да сме ви полезни с оптимизация на търсачки.