Скъпи приятели, в работата ни, вече доста години, установяваме, че голяма част от хората, които искат да създадат и развиват уебсайт/онлайн магазин, не са запознати с това какво е хостинг, за какво служи, яде ли се, пие ли се, и каква е ролята му за бързодействието на един уебсайт, както и за класирането в търсещите машини.
Първо, да обясним какво представлява един уебсайт.
Какво е уебсайт?
Уебсайтът е вид компютърна програма, която изпълнява определена функция. Тъй като ние сме специализирани в работа с онлайн магазини и корпоративни сайтове, ще обясним какво представляват те.
Онлайн магазинът представлява нещо като дигитален каталог, в който търговецът може да добави своите продукти, техни снимки, описания и други параметри, и да осигури възможност на потребителя – да си ги купи
Корпоративният уебсайт най-често служи за представяне на дейността на дадена фирма в интернет пространството, и често – за получаване на запитвания.
Но какъвто и да е уебсайтът, тъй като той е вид компютърна програма, е необходимо да се инсталира на компютър, за да работи.
Има специализирани компютри, които се наричат уеб сървъри, и обслужват именно уебсайтове и онлайн магазини.
Какво е споделен хостинг?
Да кажем, че имате малка компютърна програма, с малко натоварване. Не искате да си купувате голям уеб сървър и да плащате за него, например, 10 000 лв на месец, нали така? Нито се връзва бюджетно, нито има смисъл.
Ето защо фирмите, които се занимават с хостинг услуги са създали така наречената споделена хостинг услуга.
При нея, един компютър може да се раздели, например, на 1000 „логически парчета“ – и във всяко, да си има отделен уебсайт, който да функционира самостоятелно и независимо.
Това означава, че всеки уебсайт ще разполага с достъп до 1/1000 от ресурсите на сървъра.
Бележка: това е простичко обяснение, в практиката обикновено не е така, но приемете за примера, за да се разбере.
Какво е предимството на споделената хостинг услуга?
Голямото предимство е, че може да се започне бързо и за малко пари.
Какъв е недостатъкът на споделената хостинг услуга?
Тъй като при нея се търси решение за нисък бюджет, тя идва с определени ограничения, като например:
- не може да издържа голям брой посещения;
- не може да извършва тежки изчислителни операции;
- не може да инсталира и деинсталира допълнителни модули самостоятелно към самия сървър, без да се обърне към поддръжката.
- И други.
Бележка: от дадените примери може да има изключения.
Може ли уебсайтът ми да бъде бърз на споделена хостинг услуга?
Да, разбира се, но никога няма да е толкова бърз, колкото ако уебсайтът е на собствен сървър, където ресурсите са заделени и гарантирани само за съответния проект.
И с уговорката, че е купена адекватна хостинг услуга, с адекватни параметри – тъй като доста хора искат да купят хостинг за ниска цена и да очакват светкавична скорост на уебсайта си – това невинаги може да стане, особено ако уебсайтът е по-тежък.
Припомняме, че една хостинг услуга, за да е добра, трябва да има добър хардуер, мрежова свързаност, модерни софтуери и лицензи за тях, поддръжка, автоматизации и добри специалисти, които да менажират съответните услуги – както технически, така и търговски. Всичко това е свързано с определен финансов ресурс, който няма откъде да дойде.
Реалността е, че ако една фирма иска да ползва качествена хостинг услуга – ще трябва да предвиди адекватен бюджет за нея. Без пари в магазина не дават..
Какъв хостинг да взема, ако съм начинаещ?
Ако тепърва започвате, най-добре да се консултирате с вашия разработчик и той да ви насочи към адекватна за вашите потребности хостинг услуга.
Бихме препоръчали тя да бъде при реномиран доставчик, с репутация и дълги години на пазара – който си разбира от работата.
С растежа на вашия проект ще бъде необходимо да се премествате към по-високи хостинг планове и с времето да се сдобиете със самостоятелен сървър – първо виртуален, после и собствен такъв.
Препоръчваме този подход, защото когато един проект стартира тепърва, той е непознат за клиентите и надали ще има много висок трафик/натоварване.
И в случая голям, мощен сървър – в началото не е необходим (при повечето проекти е така).
Но ако трафикът се увеличава и респективно натовареността върху хостинг услуга, компютърът започва да се претоварва и респективно да зацикля, тоест уебсайтът се отваря по-бавно.
Бележка: примерите и обясненията са в сила при положение, че става дума за оптимизиран уебсайт, който е с качествена изработка.
Бележка 2: понякога, ако един уебсайт не е разработен както трябва, препоръчваме първо проектът да бъде преработен/оптимизиран, след което да се мисли за хостинг услуга.
Бележка 3. понякога е по-оптимално да се създаде нов уебсайт, отколкото да се преправя остаряла технология.
Бележка 4. качването на по-висок хостинг план е нормална стъпка в развитието на един онлайн бизнес, но преди това следва собственикът да извлече максимума както от хостинга си, така и от уебсайта си.
Един уебсайт не може да се оптимизира до безкрай
Да кажем, че един споделен хостинг има 100 единици мощност.
Инсталирали сме на него уебсайт, който харчи 20 от 100-те единици.
Да де, но този уебсайт започва да става все по-посещаем, и в един момент започва да харчи 40 единици, 60 единици, 80 единици мощност – някъде тук сайтът, в някои моменти, ще започне да зарежда по-бавно, защото просто не стига процесорен ресурс.
Да кажем, че вашите програмисти се успели така да преработят уебсайта, че той да е два пъти по-ефективен – тоест, за същия ресурс да обслужва два пъти повече клиенти.
Но от един момент нататък няма да можете да оптимизирате повече – ще трябва да си вземете по-мощен хостинг/компютър.
Защо когато един уебсайт е по-бърз се класира по-добре в Google?
Когато уебсайтът зарежда бързо, това се харесва и на потребителите, и на търсачките, защото всяка търсачка иска да препрати потребителя към уебсайт, който му върши работа, и е бърз, и качествен.
Иначе, ако търсачките препращат потребителите към бъгави и тромави уебсайтове, тогава потребителите ще бъдат разочаровани и с времето ще спрат да ползват съответната търсачка. „Защо да я ползвам тази търсачка? Всеки път като търся нещо тя ме препраща към сайтове, които не работят добре и това ми губи времето.“
Отделно, когато уебсайтът е лек и оптимизиран, търсачката, за да го обходи, ще изхарчи по-малко от своя собствен ресурс, което означава – че и тя ще го „харесва“ повече. Защото обхождането на един уебсайт струва ресурс.
Накратко: колкото по-бърз е един уебсайт, толкова по-приятно е и на потребителя, и на търсачката – да ги ползва/обхожда.
А защо на потребителя е по-приятно ли? Познавате ли човек, на когото му е приятно да чака един уебсайт да зареди, да му цикли и да му губи времето?
Ние не познаваме такъв човек.
Търсите фирма за разработка на уебсайт?
Ако търсите фирма, която да ви свърши такава работа – изпратете запитване.
Ние сме специализирани в разработка на онлайн магазини и корпоративни уебсайтове на платформата WordPress/WooCommerce.
В нашата страница за уеб дизайн можете да разгледате и някои изпълнени проекти.
Ако ви харесат – може би сме вашия екип.
Благодарим за вниманието!