Здравейте, приятели! Казвам се Кирил Йовев и съм управител на webselo.com – професионална дигитална агенция.
От близо 17 години ние работим в дигиталния бранш, създавайки онлайн магазини, представителни уебсайтове и реклама за тях. Смея да твърдя, че сме се нагледали на всичко.
Тъй като в последните години специализирахме и правим ексклузивно eCommerce проекти (онлайн магазини) – реших да споделя с вас някои тънкости, които ще ви помогнат да имате по-успешен онлайн бизнес.
Доста хора, които тепърва навлизат в тази материя, тръгват със заблудата, че е достатъчно да изпълним един приличен е-магазин, да го запълним с продукти, една рекламка – и че ще бъдем заринати от продажби – но това е много далеч от истината.
Да се стартира бизнес е изкуство. Не всеки го може. Необходими са опит, знания, умения, правилна бизнес концепция, екип и партньори, на които да можете да разчитате.
Онлайн бизнесът е специфичен, защото в него са необходими и дигитални познания, които повечето онлайн търговци не притежават.
В този материал съм се опитал да събера ключовите точки, които правят така че един онлайн магазин да преуспява или да фалира.
Всичко е базирано на собствен опит – агенцията има опит с милионни бюджети в най-различни сфери, и съм сигурен, че този материал ще ви спести минимум 60-70 000 лв, ако разберете и приложите наученото.
Защото! Ако един бизнес стартира неправилно, това означава загуба на пари и време, здраве и нерви, както и на вяра в собствените сили… А последното не е за подценяване.
Хората, които фалират – нямат кой знае какво самочувствие за бъдещи проекти, а това им пречи да се развиват. Някои от тях никога не опитват втори път.
Ще се опитаме да предотвратим това.
И да начертаем път, в който да имате необходимите предпоставки, за да ви се получат нещата.
Пожелавам приятно четене и успешен бизнес!
Етап 1. Бизнес концепция на онлайн магазина
Къде се чупят по-голямата част от онлайн магазините?
Най-често причината е нерентабилна бизнес концепция и неправилни очаквания.
Първо, преди изобщо да започнете да разговаряте с дигитален екип за производството на вашия е-магазин е необходимо да изберете продукти или услуги, които са продаваеми онлайн.
Как да развием успешен онлайн магазин през 2024 г. – акценти
Как да избера продаваеми продукти и услуги онлайн?
Не всички продукти могат да се продават в интернет, скъпи приятели. Ако вие например имате пекарна в града си на пъпа на центъра – това не означава, че ще можете с лекота да продавате вкусните си ароматни хлебчета в цялата страна. Не са много хората, които биха си купили хляб онлайн, освен ако не е нещо много интересно, уникално и различно, поради факта, че хлябът е продукт, който го има във всеки магазин.
Още повече, ако сте от Варна, да речем, надали бихте чакали доставка от София за следващия ден, за такъв продукт.
Оставяме настрана онлайн супермаркетите – те са друга концепция и обикновено от тях пазаруват хора, които искат да им се спести време и да им се достави тяхната пазарска кошница – в рамките на няколко часа. Това е друго и не говорим за него.
Важно е да помислите дали вашите конкретни продукти са продаваеми онлайн. Но как да разберете?
Можете да проверите дали има други магазини, които продават подобна стока. Просто потърсете в Google. Ако има такива и те са успешни години наред – може би си заслужава да тръгнете в тази посока.
Има ли достатъчно клиенти за тези продукти?
Да кажем, че продуктите, които сте избрали са продаваеми онлайн – чудесно!
Да кажем че са качествени и интересни за клиентите. Но има ли достатъчно клиенти в България (или в съответната страна) – за такъв тип стока? Направете си проучване.
Защото, ако продавате например подводници – надали в България ще имате много поръчки.
За да може един бизнес да се поддържа и развива е необходимо постоянно да привличаме клиенти за него. Направете изчисления – колко оборот ви е необходим на месец, за да можете да си платите разходите. И изчислете колко индивидуални продажби следва да постигнете.
Ако имате например разходи от 15 000 лв месечно (произволно число), обикновено ще е необходим оборот, равен на поне 2.2 пъти разходите – за да ги платите и да останат пари за вас. В случая, умножавайки 15 000 * 2.2 получаваме 33 000 лв целеви оборот за месец. Дотук добре.
Бележка: един бизнес има разходи от най-различно естество. В това число офис наем, складове, електричество, вода, автомобили и поддръжка, възнаграждения и осигуровки, техника и поддръжката ѝ, горива, счетоводство, данъци, разходи по доставка и връщане на стока, юридически разходи, реклама (дигитална и не само), поддръжка и развитие на магазина, и други.
Ако от една продажба изкарваме ~ 150 лв оборот, 33 000 (целеви оборот) /150 (среден оборот от продажба) = 220 целеви продажби, за да ни излязат числата. В един месец има средно 30.4 календарни дни. Това означава, че следва да реализираме 33 000 (целеви оборот) /30 (календарни дни в месеца) = ~1085,53 лв оборот на ден. Измерено в продажби, 220 продажби делено на 21 работни дни са 220/30.4 = 7-8 продажби на ден.
Можете ли да го постигнете и реалистично ли е? По принцип, 7-8 продажби са нищо за бързооборотни стоки и не би трябвало да е проблем. Но за вашия конкретен случай смятате ли, че е реалистично да ги постигнете?
Може би е добра идея да поговорите с бизнес консултант, който да разгледа бизнес концепцията и да ви даде оценката си – дали може да стане, или не.
В крайна сметка, по-добре да платите 1000-2000 лв за консултации и опитни хора да разгледат ситуацията и да ви кажат дали има смисъл, отколкото да инвестирате едни 30-40 хиляди за стока (а може би и много повече!), която да се окаже непродаваема.
Конкурентоспособни ли са продуктите и имате ли достатъчна печалба?
Има ли заместващи продукти на пазара? Почти винаги има. Редки са случаите, в които даден търговец има монопол над дадена стока. Ако това е така, най-често той е производителят или вносителят ѝ.
Да приемем, че има заместващи/алтернативни продукти, които клиентът може да купи вместо вашите. Тогава цените и условията, и изобщо самите продукти – конкурентоспособни ли са? В какъв аспект имате предимство и в какъв – изоставате?
Цените ви по-високи ли са, или са по-ниски? По принцип, по-ниската цена е предимство. Тя позволява по-лесно пробиване – но не до степен да не ви остане марж, защото така ще ви бъде трудно да плащате разходите си.
В някои сфери конкуриращите се търговци се „надцакват“ с цените, или поне така си мислят, сваляйки ги непрекъснато и то до степен, в която едва си плащат сметките. Не правете това.
Един бизнес трябва да работи на добра печалба. Ако не – защо се занимавате изобщо?
Ако продуктите, на които сте се спрели не могат да осигурят такава – може би е добре да ги преосмислите. По-добре от ден първи да се започне на висок марж, отколкото на нисък. Не работете на загуба. Ако след шестия месец все още не изкарвате печалба, преосмислете бизнес концепцията и дали има смисъл да се продължава напред.
Има ли потенциал за последващи продажби и отношения с клиентите?
Ако продуктите ви позволяват да продавате допълнения, или може би допълващи консумативи – това осигурява далеч по-стабилна основа за дейността, тъй като може да имате отношения с клиентите години наред.
Добър пример са принтерите. Купувате от някоя фирма такъв, след което от нея години наред си поръчвате хартия и мастило – на специална цена, защото сте лоялен клиент. Колкото повече пазарувате, толкова повече се увеличава отстъпката ви.
Звучи чудесно и за търговеца, и за клиента, нали? Ако сте търговец – ще имате редовни и лоялни клиенти. Това ще ви свали от тежестта върху раменете ви. Ако пък сте клиент – ще имате достъп до качествени продукти на много добри цени, които не можете да получите другаде. Развивайте отношения, при които и двете страни печелят.
Или пък магазини за хранителни добавки – ако продавате протеини, мултивитамини, омега-3 мастни киселини и друг тип продукти, които са в категорията на абонаментните – отново, ако стоката ви е качествена и клиентите са доволни, има предпоставки да си спечелите клиенти доживот.
Но не за всеки тип продукт това е възможно. Понякога продажбата и отношенията са еднократни.
Имате ли конкретна ниша и сегмент?
Някои стартиращи онлайн търговци започват с голям брой продуктови категории, несвързани помежду си, насочени към съвършено различни аудитории.
Например, ще продаваме обувки, а също и хранителни добавки, прибори за кухнята и телевизори.
Неслучайно големите фирми във всяка сфера са специализирани в конкретно нещо. Ако например вашият зъболекар предлагаше и счетоводни услуги, и обратното – вашият счетоводител предлагаше дентални – може би нямаше да се отнасяте с особено доверие към тях…
Няма как да правим много неща и да сме добри във всички тях – това е рецепта за провал.
Във всеки бизнес, във всяка ниша – си има много тънкости, които се научават с годините.
Отделно, когато вие сте начинаещи и не знаете какво правите, и тепърва се учите, започването с голям брой продуктови категории слага още един прът в колелото ви, защото, ако вие продавате едновременно обувки, хранителни добавки, прибори за кухнята и телевизори – се борите в три различни бранша, с най-добрите фирми във всеки от тях.
Вие изпращате армията си, която представлява вашите пари, време и фокус – да превземе едновременно твърде много крепости. Това няма как да стане.
Бележка: На всяка крепост ще срещате съпротива и ако не сте достатъчно силни – няма да я превземете. Съсредоточете силите си на по-малко места. Фокусирайте се. Не се разпростирайте много нашироко, защото няма да ви стигнат силите.
Ние препоръчваме да изберете една основна ниша, да кажем обувки – и то даден тип обувки, например мъжки официални, и да се фокусирате само в тях. А когато акумулирате клиентска база и силни позиции, може да допълните с втора категория, например дамски официални. След това да започнете да продавате и кожени колани, а после и кожени портфейли (допълващи продукти).
Така шансовете ви да пробиете значително се увеличават.
Иначе, ако сте начинаещи – най-вероятно ще фалирате.
В колко държави ще продавате?
Разбирам, че сте амбициозни и че може би планирате да започнете едновременно в пет държави – България, Румъния, Гърция, Унгария и Чехия (умишлено съм избрал само държави в ЕС, които са географски близо до нас).
Да речем, че сте изпълнили всички по-горе точки и имате конкретна ниша – например мъжки официални обувки от естествена кожа.
Но все пак вие сте планирали да стартирате в пет държави. Защо това може да е проблем?
Защото, първо – вас никой не ви знае. Тепърва сте започнали, ще пробивате и ще се утвърждавате. Всичко това е свързано с усилия и средства, които е необходимо да вложите, за да можете да тръгнете някакси. Ще трябва да наемете хора, които да говорят различните езици, в случая цели пет езика. Те да са адекватни, да обслужват добре клиентите и да отговарят на въпросите им. Но вие няма да можете да обучите тези хора – защото самите вие нямате опит, тепърва сте стартирали.
Освен това ще бъде необходимо да преведете уебсайта си на пет езика. Да сключите договори с куриери, които да доставят във всяка от тези страни. Да се запознаете с нормативната и данъчната база в петте държави – донякъде тя е синхронизирана поради членството им в Европейския Съюз, но не съвсем – винаги има тънкости във всяка конкретна държава, които ще ги научите, когато понатрупате няколко години на съответния пазар.
Ще се сблъскате с неочаквани казуси.
В ключов момент служител, който знае чешки или гръцки – ще напусне, и няма да можете да намерите заместник, не и бързо. Защото вие тепърва стартирате и вас никой не ви знае. Ще трябва да се оправяте някак.
Ще се борите с утвърдени играчи в избраната ниша, а не дай си Боже няколко ниши – на цели пет пазара!..
Ще ви бъде много трудно.
Бизнес опитът показва, че е много по-добре да започнем на един основен пазар в конкретна ниша, да се стабилизираме и натрупаме клиентска база, да натрупаме и оперативен опит, работни процеси и ноу-хау, и имайки тези знания и сила – да отидем на втори пазар, по възможност географски близък, например Гърция.
След като акумулираме позиции в Гърция, както и клиентска база, и екип – да започнем в трета държава, например Румъния. И така нататък. Държава по държава. Локация по локация.
Така ще се развивате далеч по-стабилно и ще имате много здрава основа!
Да, по-бавно е, но за сметка на това е устойчиво. Нагледали сме се на хора, които правят много силни 1-2 години в бизнеса, след което безславно фалират.
Онези, които остават дългосрочно в даден бранш са хората, които лека-полека си „копаят градинката“, развиват я, стъпка по стъпка, без да надскачат възможностите си. Спокойно, ще дойде и вашето време. Постоянствайте и не се отказвайте.
Бележка: важно е да сме реалисти, а не празни мечтатели. В бизнеса побеждават практиците с постоянство и с дългосрочна визия, които се стремят да правят нещата все по-добре във времето. И така добиват конкурентни предимства.
Колко пари имате за реклама?
Когато стартирате бизнес, тъй като никой не ви знае, дори и да следвате добрите практики по-горе, няма как да избегнете момента със заплащането на пазарен дял. Разяснявам.
Когато един бизнес започва, той де факто, в началото чрез рекламните си усилия – си заплаща да има достъп до клиенти.
За онлайн магазините това най-често означава покупка на реклама в Meta Ads & Google Ads (говорейки конкретно за България). Разбира се, има и много други рекламни канали.
Но рекламата всъщност е вид инвентар. Вид стока.
Както сте купили стоката, която ще продавате – така ще бъде необходимо да си купите и реклама.
Без реклама няма как да стане, не.
Ако смятате да развивате бизнес без реклама, по-добре не се занимавайте изобщо, а започнете работа някъде.
Маркетингът, рекламата и добрата организация са всичко за един бизнес!
Може да сте най-добрите в това, което правите, но ако хората не ви знаят и не привличате клиенти – скоро… няма да можете да плащате сметките си.
Но с колко пари да започнете?
Към момента на писането на тази статия – 05.01.2024 г – препоръчваме минимум 80-100 лв рекламен бюджет на ден – за една платформа. Това би означавало 2400-3000 лв месечен рекламен бюджет, за да има смисъл изобщо да започвате. И това е минимумът.
При стартирането обаче на самата реклама е важно да предвидите да имате и достатъчно средства, за да можете да издържите поне 6-9 месеца, защото в началото е най-трудно. Това би означавало, че ако целевият рекламен бюджет на месец е 3000 лв + 1000 лв месечен буфер (винаги имайте буфер, защото излизат непредвидени неща) – това са 4000 лв на месец, за период от 6 месеца – или общо 24 000 лв.
Все пак препоръчваме да предвидите средства за 9 месеца, за да ви е по-спокойно и да разполагате с по-голям времеви буфер, ако бизнесът не потръгне веднага. Това би означавало 36 000 лв наличен кеш или осигурен и гарантиран (но с договор!) достъп до подобни средства.
Защо това е важно?
Първо, ако разполагате с малък рекламен бюджет няма да можете да достигнете до достатъчно хора и респективно да постигнете резултати, а разходите си вървят. Няма как, бизнес се прави с пари, а рекламата се заплаща.
Второ – развитието на един бизнес отнема време. Един ресторант ако отворите – е необходимо някакво време да го разработите. Няма как още на втория-третия месец да постигате печалбите на хора, които са се утвърждавали години наред.
Все пак, във всеки бранш има установени играчи и клиентите обикновено се насочват към тях, защото тези фирми са се доказали и утвърдили в годините. А вас никой не ви знае.
При някои хора, които не са предвидили достатъчно пари, аха-аха да тръгнат нещата, и то бюджетът свършил.. Няма смисъл да се започва така. Важно е да имате наличен капитал в началото, за да можете да прескочите първоначалния етап на пробива.
Най-скъпо е стартирането на една дейност и първоначалното придобиване на клиенти. Веднъж задвижено колелото на бизнеса, ако имате продаваща реклама и сте добри организатори – е по-вероятно да ви се получи.
Важно: именно поради тези причини нашата агенция не започва работа с клиенти, които нямат осигурено финансиране за поне 6-9 месеца напред – защото просто няма смисъл, за тях. Идеята не е да се вземат парите на клиента, не. А да се стартира тогава и само тогава, когато са налице необходимите предпоставки за успех.
Имате ли добър продажбен процес/отдел?
Доста търговци подценяват консултинга на клиента като го делегират на хора от екипите си без необходимата търговска подготовка или продуктови познания.
След като вече онлайн магазинът е пуснат е важно да обучите добър търговски екип, който да консултира клиентите и да ги насочва към най-добрите за тях решения. Необходимо е тези хора да бъдат интелигенти, позитивни и да знаят много за продуктите.
Всички сме влизали в магазини с намръщени служители – не е приятно. Не всеки става за търговец.
Поканете в екипите си хора, които са дружелюбни, добронамерени и готови да помогнат на клиента.
Също така, ако се получи казус с например дефектен продукт или друг казус, подлеждащ на гаранция – е много важно да бъде осигурено приятно следпродажбено и гаранционно обслужване. За да може този клиент да се върне отново и да разкаже на приятелите си колко сте добри.
Избор на име (домейн) и лого за вашия онлайн магазин
Завършваме бизнес концепцията с избора на име и визуална концепция за бизнеса. Причината тази секция да бъде в края на бизнес частта на статията е, че де факто изборът на домейн и лого е и начало на техническата концепция на вашия онлайн магазин.
Що се отнася до името на проекта – много е важно то да бъде кратко, стегнато и лесно да се запомня от клиентите на съответния пазар.
Бележка: преди 13-14 години имах домейн, който беше ky-solutions.eu (kiril yovev solutions .eu ) – на него предлагах своите уеб дизайн услуги. Както виждате този домейн е труден за произнасяне, запомняне и изписване. Докато например домейнът dieta.bg или instrumenti.org са значително по-лесни и няма как да се объркат.
Ако в домейна има ключова дума, това е конкурентно предимство. Но ако няма, не е проблем – стига името да е кратко и стегнато. Впоследствие вие ще го развиете.
По отношение на логото – препоръката ми е да се заемете с него след като изберете и купите домейна, за да не стане така, че някой да ви изпревари и да го вземе.
Нека логото да отразява класическата цветова схема на дадената дейност – ако става дума например за здравословни продукти, комбинацията от зелени и бели цветове би била чудесна.
Преценете за вашата дейност коя би била най-удачната цветова комбинация, а ако не сте сигурни – консултирайте се с добър дизайнер.
Имайте предвид, че цветовата схема, духът и енергията на логото ще се прелеят на целия проект – ето защо те са от съществено значение.
Етап 2. Техническа концепция и изпълнение на онлайн магазина
Ако вече сме отметнали цялата бизнес концепция, време е да планираме производството на уебсайта. Тук също има много тънкости.
Моля, имайте предвид, че добър уебсайт не може да компенсира лоша бизнес концепция и обратното – добра бизнес концепция не може да компенсира лош уебсайт. Еднакво важни са.
Вашият онлайн магазин е дигиталната ви витрина. Необходимо е тя да бъде прилежна, стоките да бъдат добре подредени и на конкуренти цени, да може бързо и лесно клиентът да извърши покупка.
Коя платформа да изберете за вашия онлайн магазин?
Основните опции са две – да стъпите на готова платформа, която да бъде модифицирана съгласно желанията ви или да бъде създадено за вас нещо изцяло поръчково. Нека да разгледаме поотделно и двете възможности.
Предимства и недостатъци на готовите платформи.
При готовите платформи, каквито са например WordPress/WooCommerce, OpenCart, Prestashop, Magento, CS-Cart и други – вие разполагате с много сериозно софтуерно решение, което е развивано десетилетия наред. В това решение са предвидени редица механизми, които спомагат сайтовете да се управляват и изграждат по-бързо и в по-ниска бюджетна рамка.
Освен това големите софтуерни решения разполагат с екосистема от дизайни и допълнения, които можете да купите и използвате наготово. Всичко е много улеснено за онлайн търговеца.
Недостатък на тези платформи е, че разполагат и с функционалности, които никога няма да ползвате и някои от които натежават, но това може да се компенсира от екипа, който ще изгражда съответния проект – като просто ненужните функционалности бъдат изключени или премахнати. Ако екипът е добър, това не е казус.
Предимства и недостатъци на изцяло поръчковите решения
Изцяло поръчковите решения са бутикови – този тип проекти се изграждат доста по-бавно и са 3-5x по-скъпи, защото всичко се създава от нулата за индивидуалните нужди на възложителя.
Първо се обсъжда и създава концепция за дизайна, след което структура на базата данни, структура на самия уебсайт, външен вид, функционалности, административен панел, бизнес логика и механизми за управление.
Ако такъв проект се изпълнява от сериозен екип, той може да е доста по-бърз и по-сигурен от някои готови платформи. Но може и да не е. Зависи кой ви го произвежда.
Практиката показва, че при изцяло поръчковите решения често клиентът става „заложник“ на разработчика. Това означава, че при преустановяване на отношенията ще бъде предизвикателство да бъде намерен заместващ разработчик, защото същият следва да учи от нулата система, която е изграждана индивидуално за дадения търговец. На повечето експерти просто не им се занимава с това. Защо да си купуват проблеми?
При готовите платформи има десетки милиони експерти, които специализират в тях, както и достатъчно екипи, които могат да поемат щафетата и да свършат работа.
Също така при изцяло поръчковите решения всяка малка функционалност следва да се обсъди от нулата и отнема време да се разработи. Тъй като понякога разработчикът е ангажиран, това може да отнеме и месеци.
Бележка: според нас поръчковите решения са удачни за фирми като мобилни оператори, банки и големи брандове. Тъй като стартиращите онлайн търговци не попадат в тези категории, според нас по-удачно за тях би било да си вземат готово решение, което да бъде модифицирано съгласно нуждите им. Като например проект на WordPress/WooCommerce!
Коя готова система да избера?
Препоръката ни е да се спрете на някоя голяма световна платформа. Към момента водещите софтуерни платформи са WordPress/WooCommerce, Opencart & Magento. Има и други, разбира се.
Която и система да изберете е важно да се убедите, че работите с добър технически партньор, който може да ви съдейства с поддръжката и развитието на проекта.
Препоръчваме да започнете отношения с екип, който е работил години наред с една основна система и разполага с богато портфолио от проекти. Това означава, че хората знаят много добре какво правят и че са научили уроци.
Обективно, с всяка голяма система може да се направи супер добър онлайн магазин! Понякога е и въпрос на вкус. Знаете, някои хора харесват Audi, други BMW и прочее.
Имайте предвид, че софтуерните платформи са просто инструменти, с които да се свърши някаква работа. Ако с дадения инструмент работи добър майстор, ще останете доволни. Но ако поверите най-добрата дентална апаратура в света на пълен новак – надали ще се получат нещата.
Що се отнася до нас, ние разработваме проекти само на WordPress/WooCommerce. Преди това сме работили с почти всички големи платформи. Но в последните 7 години решихме, че просто няма смисъл да се опитваме да разбираме от всичко и избрахме най-добрата според нас система, с която да се върши работа за малкия и средния eCommerce бизнес – WordPress/WooCommerce.
С WordPress & може да се изгради всичко. Границите са нашето въображение.
Кое е най-важното за моя онлайн магазин?
Първо, той да бъде много бърз. Потребителите в наши дни са нетърпеливи и ако сайтът се зарежда бавно, те просто ще дадат стрелката назад и ще купят от вашите конкуренти. Важно е при въвеждане на URL адреса ви сайтът да се зарежда светкавично – да няма никакво забавяне.
За целта е необходимо проектът ви да бъде „чист“ – да няма нищо излишно, което да го утежнява. И визуално, и функционално.
Също така и хостингът, където бъде монтиран сайтът ви – да бъде с достатъчно добри технически параметри, за да може софтуерите да се изпълняват бързо и без засичане.
Приемете, че уебсайтът ви е компютърна програма. Тази програма следва да е добре написана, за да зарежда бързо и да е удобна на потребителя. Но ако монтирате тази програма на слаб компютър, тя ще зацикля. Затова е необходимо да осигурите и адекватен компютър, респективно хостинг.
Задължително е сайтът ви е да разполага с мобилна версия, защото над 2/3 от трафикът в интернет е чрез мобилни устройства. Тази мобилна версия следва да е добре тествана на различни устройства и резолюции.
Още идеи за вашия онлайн магазин:
- Сайтът да е много бърз – задължително.
- Да е лесен за ползване. Потребителят да да се ориентира без да се замисля.
- Запитванията и поръчките да стават бързо и лесно.
- Висока сигурност и SSL сертификат.
- Добър хостинг доставчик с 24/7 поддръжка.
- Редовни ъпдейти на вашата система, на три-шест месеца е добре – за да имате актуален и сигурен софтуер.
- Избягвайте изскачащи прозорци, светещи банери и визуални ефекти, които нарушават изживяването на потребителя.
- Продуктите да бъдат с качествени снимки и добре написани описания. Описанията да са грамотни и по същество.
- Ако е приложимо, да се добавят филтри в категорийна страница – по цена, марка, размер, цвят или друг/и атрибут/и.
- Ако е приложимо – да се въведе опция за бърза поръчка.
- Ако имате отзиви от доволни клиенти – показвайте ги на видно място, за да повишите доверието към себе си.
- Ако имате професионални сертификати – покажете на видно място и тях.
- Ако предлагате безплатна доставка при достигане определена сума на поръчката – изведете съобщението на видно място.
- Обмислете дали в главното меню на сайта си да поместите страница „Доставка“, в която да бъде описано в какъв ред се случват поръчките и връщанията.
- Ако е необходимо, да се въведе разплащане с карта, наложен платеж, плащане по IBAN, Revolut, PayPal, ePay/EasyPay и др.
- Автоматично създаване и изтриване на куриерски товарителници.
- Автоматизации в имейл маркетинга.
- Ревюта от доволни клиенти – в началната и продуктовите страници.
- Лога на партньори, с които работите или големи клиенти, които са се доверили.
- Ако в сайта ще има и секция услуги, може би галерия с извършени обекти/проекти, включително и преди/след (приложимо в много сфери).
- Автоматизации в счетоводството и отчитането към НАП (ако е приложимо).
- Стандартизирани процеси за обслужване на клиентите и подобрението им във времето.
- Интегриране цялостната визия на бизнеса – в това число на вашите лого, уебсайт, банери, рекламни елементи, витрини, брандинг на шапки, тениски, химикали и прочее, вкл. и на видеа – за по-лесно запомняне и утвърждаване на бизнеса.
- Ако сайтът ви е дигитален каталог – евентуално въвеждане на форма за запитване във всяка продуктова страница.
- И други.
Юридическа рамка за вашия онлайн магазин – общи условия, политика за поверителност и политика за бисквитки
След като онлайн магазинът бъде изпълнен, преди да се премине към оперативния маркетинг остава да се изпълни една ключова стъпка – да се разпишат общи условия на онлайн магазина, политика за поверителност и политика за бисквитките.
Общите условия за онлайн магазина представляват правна регламентация на взаимоотношенията между търговеца и клиента. Така, ако стане нещо неочаквано или при ситуация на конфликт, има конкретен регламент, който да се следва.
Много от стартиращите онлайн търговци не са запознати, че при изпълнението на всяка индивидуална поръчка в онлайн магазина те сключват договор от разстояние с клиента – ето защо е важно този документ да бъде разписан в съответствие с особеностите на дадения бизнес.
Друг важен момент е начинът, по който събирате, управлявате и ползвате данните на клиента. Общо взето за страните от Европейския Съюз е необходимо за всяко действие, което извършвате с данните на клиента – да имате неговото изрично съгласие. Нямате право да ползвате данните на клиента за други цели, освен изрично посочените и потвърдени, както и да ги споделяте, разпространявате и продавате, а ако по причини, свързани с неправилното им администриране те изтекат – подлежите на глоба.
Политиката за бисквитки пък регламентира колко бисквитки се записват в браузъра на потребителя и с каква цел като потребителят има възможност да приеме или не някои от тях.
Темата е много специфична и препоръчваме да я обсъдите със специализиран юрист в тази тематика.
Прочетете на тази страница повече за общите условия за онлайн магазини.
Етап 3. Безкрайно важното нещо, което почти никой не прави – техническа инфраструктура за маркетинг.
Отделям специално внимание на техническата инфраструктура, тъй като повечето онлайн търговци не са запознати колко важна е тя, и че до голяма степен, дори всичко по-горе да е изпълнено правилно и по конец, ако тук се спънем – най-вероятно бизнесът ни няма да се получи!
Но все пак, какво е техническа инфраструктура за маркетинг?
Известно е още като „тагване на онлайн магазин“ или „тракинг за онлайн магазин“.
Разяснявам.
В първите години на дигиталната реклама нямаше техническа възможност да се измери колко продажби са били доведени от конкретна рекламна кампания, което затрудняваше отчитането възвръщаемостта на инвестицията (ROI).
Да кажем, че през даден месец сте вложили 30 000 лева в реклама, от които 10 за Facebook Ads, 10 за Google Ads, и 10 за TikTok Ads. Реализирали сте оборот на стойност 180 000 лв. Но знаете ли коя от платформите е довела най-голям дял от оборотa? А ако се окаже, че 3/4 от него е от една основна платформа? Впрочем, подобни неща стават непрекъснато в практиката. Това би означавало, че би било далеч по-рентабилно, ако преместите рекламния бюджет именно там, където се получава най-добра възвръщаемост на инвестицията.
Но как да установите това?
Именно чрез тагване/тракинг.
С помощта на тази технология вие можете да установите колко продажби и оборот са ви дошли конкретно от Facebook Ads, Google Ads или TikTok Ads – и да преместите бюджета там, където ще имате най-голям ефект.
Най-често се изпълнява тагване за нуждите на Facebook Ads, Google Ads, Google Analytics, SEO, а напоследък и за TikTok Ads.
Повече технически детайли за технологията можете да прочетете в тази страница: Какво е тагването на сайт/тракингът.
Но ако тагване/тракинг не е реализирано за вашия уебсайт – няма техническа възможност вие да разберете каква възвръщаемост ви носят различните платформи.
Другият важен момент е, че въз основа на тагването/тракинга можете да ползвате машинното обучение (т.нар. изкуствен интелект) на платформите, чрез което да мащабирате допълнително резултатите си. Ето как работи то.
Да кажем, че през даден месец сте реализирали по 10 продажби на ден в онлайн магазина си, което са общо ~ 300 продажби за месеца. Ако имате работещо тагване данните за тези продажби се отчитат в рекламните платформи, което на свой ред позволява на технологията да намери повече хора, които са като тези, които са купили от вас.
Да кажем, че повечето ви купувачи през съответния период са били млади жени от големите градове. Най-често това се случва, ако продавате продукти в сферата на модата. Тогава алгоритъмът ще „види“, първо – на каква възраст горе-долу са купувачите ви, от какво се интересуват – и ще намери повече хора като тях. А колкото повече продажби правите, толкова повече има потенциал да правите – ако рекламата ви се менажира добре.
Освен това, разполагайки с тези данни, вие ще можете да възложите задача на съответна рекламна платформа, например – да ви създаде аудитория от всички хора, които са купували ваш продукт в последните 90 дни и са направили оборот над 150 лв (примерно). Системата ще ви създаде аудитория, от която вие можете да създадете подобна (lookalike) аудитория. Това се нарича създаване на аудитория от чисто ядро.
Или пък, ако все още нямате достатъчно продажби, да укажете на алгоритъма – създай ми аудитория от всички хора, които през последните 90 дни са влизали в страница на продукт в сайта ми (URL contains „product“). След което, когато тази аудитория бъде готова (обикновено до 24 часа) – можете да създадете подобна (lookalike) аудитория от друго чисто ядро.
Идеята е да създавате аудитории от ангажирани хора в сайта ви. Ето няколко идеи за такива в 31 Страхотни Аудитории за Ремаркетинг.
Още предимства на тагването/тракинга – фийдове и персонализирано таргетиране
Когато един онлайн магазин е тагнат/тракнат както трябва, това позволява да таргетираме персонализирано потребителите, например да им показваме продуктите, които те са гледали с грабващи рекламни послания и дизайн – за да се опитаме да ги преобърнем в купувачи (конверсия, от convert = преобръщам).
Една от често срещаните стратегии, които работи много добре е да се създадат два фийда за Google Ads & Facebook Ads, чрез които наличните продукти в онлайн магазина да се изпратят към двете платформи за автоматична синхронизация.
Това означава, че може да се направи така, че например на всеки 6/12/24 часа съответната рекламна платформа (Facebook/Google/друга) да си дърпа промените по продуктите – и ако има промени в някои продукти, например в техни цени, описания, количества, изображения или други – промените да бъдат приложени.
В работата ни винаги задаваме на реклама да отиват само продукти, които са със статут „Налични“ и изключваме по-слабо представящите се продукти или тези, които не са на фокус.
Това работи много добре, защото когато ремаркетираме, тоест показваме на ангажирания потребител продукти, които той е гледал, но не е купил – голяма част от хората все пак извършват покупка, което увеличава оборота и печалбата на съответния онлайн магазин.
Друго важно предимство на продуктовите фийдове, когато се таргетират към нови хора е, че те позволяват платформите сами да намерят кои продукти на кои хора да се предложат. Това става с помощта на тагването и машинното обучение – тоест, колкото повече данни събираме за това кои хора са нашите клиенти, толкова повече захранваме машината на алгоритъма и респективно възможността да ни намери още купувачи.
Всичко това води до огромна разлика в конкурентоспособността на е-магазини, които имат коректно изпълнено тагване/тракинг – и на другите, които нямат!
Ако ние работим с ваш конкурент, а вие се опитвате да правите нещата сами и без тагване/тракинг – нямате никакъв шанс, дори и да имате много пъти по-голям рекламен бюджет. Нямате ли качествено тагване/тракинг – ще загубите. Защото, скъпи приятели, живеем в свят, в който данните са далеч по-ценни от парите. Някои хора разбират това по трудния начин.
Кой може да изпълни вашето тагване?
Не го правете сами. Ангажирайте екип на дигитална агенция, а не на ИТ агенция без експертиза в маркетинга. Защото дигиталните агенции изпълняват и сайтове, и дигитален маркетинг – и имат в екипите си различни специалисти – тоест разбират и от техническата, и от маркетинговата материя.
В един чист ИТ екип само от програмисти го няма това познание и няма как да го има – един добър програмист не се занимава с изпълнение на маркетингови кампании, той пише код от сутрин до вечер, и обратното – един добър маркетолог не пише код, той се грижи за кампании от сутрин до вечер.
В тагването/тракването на вашия проект е редно да участват хора, които разбират от:
- Съответния CMS, например WordPress/WooCommerce, или друг. Най-често това са програмисти.
- Facebook Ads Specialist.
- Google Ads Specialist.
- Google Tag Manager Specialist.
- Google Analytics v4 Specialist.
- SEO Specialist.
- Понякога и други специалисти (зависи от конкретната ситуация).
Също така са необходими познания и по фийдове – за нуждите на двете основни платформи, Facebook Ads & Google Ads. И нещо много важно – човек с опит, който да менажира целия процес и да следи работата на различните специалисти.
99% от онлайн търговците, с които сме работили и работим – не са имали коректно работещо тагване.
След като тагването бъде изпълнено е необходимо то да бъде тествано и удостоверено от екипа на съответната агенция. Едва тогава преминете към оперативен маркетинг.
Добри практики при тагване/тракинг
За онлайн магазините е добра практика да се измерват събития като:
- Покупка в онлайн магазина – брой покупки, купени продукти, оборот от всеки индивидуален, общ оборот от всички продукти. Да се измерва в Google Analytics, Google Ads & Meta Ads;
- Добавяне на продукт в количка – брой продукти, добавени в количката, оборот от всеки индивидуален продукт, общ оборот от всички продукти. Да се измерва в Google Analytics, Google Ads & Meta Ads.
- Преглед на категорийна страница – да се мери брой прегледи на категорийни страници и да се отчита към Google Analytics, Google Ads, Meta Ads.
- Преглед на продуктова страница – да се мери брой прегледи на продуктова страница, оборот от продуктова страница и да се отчита към Google Analytics, Google Ads, Meta Ads.
- Да се измерват взаимодействия с имейли в сайта, атрибут: „mailto:“. Към Google Analytics, Google Ads, Meta Ads.
- Да се измерват взаимодействия с тел. номера в сайта, атрибут: „tel:“. Към Google Analytics, Google Ads, Meta Ads.
- Да се измерват запитвания от контактна страница. Към Google Analytics, Google Ads, Meta Ads.
- Ангажираност в сайта – поне 15/30/45 секунди престой на продуктова страница. Към Google Analytics, Google Ads, Meta Ads.
- Ангажираност в сайта – поне 30/45/90 секунди престой в целия сайт. Към Google Analytics, Google Ads, Meta Ads.
- В продуктова страница да присъстват съответните атрибути за нуждите на персонализирания ремаркетинг. Към Google Ads и Meta Ads.
- Измерване на получени запитвания и тел. обаждания.
- Измерване на брой посещения на касата на онлайн магазина (checkout page). Бележка: така могат да се правят сечения от брой посещения на продуктови страници към -> брой добавяния в количка -> към брой отивания на каса -> към брой продуктови покупки.
- И други.
Бележка: понякога за измерване на тези събития се ползват готови софтуери, които се настройват, или комбинация от такива + Google Tag Manager. А друг път – изцяло ръчно, чрез код – но не препоръчваме този подход, тъй като понякога са необходими бързи, но важни промени и ако колегите ви програмисти са ангажирани и не могат да съдействат – това ще спъва кампаниите. Ето защо препоръчвам да се приоритизира комбинация от работа с готови, добре тествани софтуери + Google Tag Manager.
Тези са основните събития, които са ви необходими и ако бъдат изпълнение както трябва – ще бъдете добре „заредени“ с данни и конкурентоспособни.
Събиране на данни в свят без бисквитки
Друг важен момент е да намерите начин да събирате повече данни от потребители, които имат монтирани ad blockers в браузърите си или операционни системи/браузъри – които блокират данните.
За целта можете да ползвате conversion API на Meta Ads, както и Measurement Protocol на Google Analytics v4. Ако агенцията, с която разговаряте е професионална тя следва да знае за какво става дума и сама да предложи тези решения. Ако ли не, може би нямат технически ноу-хау или просто не знаят за тези неща..
Етап 4. – правилно структуриране на вашите рекламни кампании
Честито, достигнахме до етап 4., в който ще започнем да работим оперативно по самите рекламни кампании. Доста хора започват направо с този етап без изобщо да си дават сметка колко много неща могат да се направят преди това..
Под структура, ще засегнем както структуриране на продажбена фуния, така и техническа организация.
При започване на кампании за нов онлайн магазин, припомням, че вас никой не ви знае. Следователно първо следва да достигнете до клиентите по някакъв начин. Това се нарича реклама в горната част на фунията.
За България един от най-добре работещите подходи е да се стартира с каталожна реклама в Meta Ads, за бързооборотни стоки. Започнете с бюджет в диапазона 80-120 лв на ден. Нека да разкажа как бихме постъпили ние.
Примерна продажбена фуния за онлайн магазин (доказано работещ подход!)
Стъпка 1. Създаваме фийд, в който добавяме най-добрите възможни продукти и тези, които смятаме че можем да продаваме добре. Изпращаме фийда към Meta Ads и към Google Ads.
Стъпка 2. Създаваме кампания в Meta Ads към нови хора – 80 лв дневен бюджет. Създаваме я с каталог и с фийд. Само една рекламна група. И само две вариации в посланията. Не правете повече, защото няма да ви стигне бюджетът.
Стъпка 3. Създаваме втора кампания в Meta Ads за динамичен ремаркетинг с 10 лева дневен бюджет, която да таргетира хората, които са били в последните 7 дни във вашия уебсайт и са разглеждали продукти. Направете само една рекламна група. И вътре в нея – до 2 рекламни послания. Не повече, защото няма да ви стигне бюджетът.
Бележка: в групата добавете изключение – всички, които в последните 30 дни са купили продукт – да не бъдат таргетирани.
Стъпка 4. Създайте брандова Search кампания в Google Ads – с 5 лв дневен бюджет. Вътре с ключови думи – само името на бранда ви. Тоест, ако вашият бранд се казва, например – webselo.com – ключовите думи да бъдат „webselo“, „webselo com“, „уебсело“ и подобни. Ще ги помислите.
Бележка: в групата добавете изключение – всички, които в последните 30 дни са купили продукт – да не бъдат таргетирани.
Стъпка 5. Създайте в Google Ads кампания за динамичен ремаркетинг – с 10 лв дневен бюджет. Изберете продуктовия фийд, който ползвате за таргетиране на новите хора – и ремаркетирайте всички онези потребители, които са били в последните 7 дни в уебсахта ви, в продуктова страница.
Бележка: в групата добавете изключение – всички, които в последните 30 дни са купили продукт – да не бъдат таргетирани.
Бележка: дотук сме оползотворили рекламен бюджет от 80 + 10 + 5 + 10 = 105 лв/дн.
Стъпка 6. Препоръка. Ако е възможно, стартирайте и кампания в Google Search с 10-15 лв дневен бюджет, при която да таргетирате най-важните за вас ключови думи със съвпадения [exact match] и „phrase match“. Тук можете да научите повече за различните типове ключови думи в Google Ads.
Обобщение
Това е ориентировъчна стратегия, която няма да сработи за всеки проект. Но тя следва някои добри практики. Разяснявам.
Стъпка 2 – таргетирахме горната част на фунията с Meta Ads и персонализиран каталог. Той ще се самообучава и колкото повече продажби имате, толкова повече ще може да прави – на рентабилни цени.
Стъпка 3. Хората, които са влезли в сайта ни, но не са купили – ги ретаргетираме за 7 дни с продуктите, които са гледали.
Бележка: ако някой купи продукт – той автоматично излиза от списъка – поради изключението.
Стъпка 4. Някои от потребителите са запомнили името на бранда ви и ще започнат да го търсят в Google. Много е евтино и рентабилно, а е и брандова защита – да ги „хванете“ и да ги преобърнете в клиенти.
Бележка: ако някой купи продукт – той автоматично излиза от списъка – поради изключението.
Стъпка 5. Потребителите, които са кликнали върху ваш продукт от Meta Ads кампанията си сърфират в Google, в новинарски и други сайтове. И там е много ефикасно да им покажете тъкмо онова, което са гледали – и някои от тях ще го купят.
Бележка: ако някой купи продукт – той автоматично излиза от списъка – поради изключението.
Стъпка 6. Разширяваме фунията за достигане до нови хора с уговорката, че работим с малък бюджет, защото тепърва започвате и не е добра практика да влагате пари на твърде много места. Но ако кампанията тръгне добре, можете, разбира се, във всеки един момент да си купите допълнителен рекламен инвентар.
Бележка: тук не изключваме хората, които са купили от нас в последните 30 дни, защото се предполага, че ако един потребител активно търси нещо в Google – той все още не го е добил, или може да иска да си купи втора или трета бройка, или алтернативен продукт. Също така, ако продавате различни или допълващи се продукти, клиентът може да купи от вас едно нещо и да се върне по-късно за второ, трето и прочее.
Коя рекламна мрежа къде точно се намира във фунията
- Meta Ads – в горна и средна част на фунията.
- Meta remarketing ads – средна и долна част на фунията.
- Google Search – най-вече към средна и долна час на фунията, ако се ползва [exact match] и „phrase match“. Но може да е в горната част, ако се ползва broad match, но много зависи от начина, по който се настройва и от негативните ключови думи, които са зададени.
- YouTube – най-вече горна част на фунията, достигане до нови хора. Но може да се ползва и за долна част на фунията – ако създадете персонализирано рекламно видео, с което да ретаргетирате хората.
- Google Display Ads – горна част на фунията, но може да е в долна част на фунията, ако се ползва като динамичен ремаркетинг.
- Google Discover Ads – най-вече горна част на фунията.
- Google Ads Gmail.com – най-вече в долна част на фунията.
- Google Ads Maps – най-вече в средна и долна част на фунията.
- Google Organic Search – по-скоро в средна и долна част на фунията.
Бележка: тези описания на са абсолютни и категорични. Даден рекламен инструмент, на практика – може да участва навсякъде по фунията. Много зависи как точно го ползвате.
Правилно създаване и настройка на реклами в самите платформи – често допускани грешки на начинаещите онлайн търговци
Много често начинаещите онлайн търговци започват рекламите си в голям брой мрежи, разпиляват бюджетите си – с което не постигат нищо. Препоръчваме минималистичен подход – малки и стегнати кампании, но добре направени. Това работи много добре и при работа с големи бюджети, например 50-70 хиляди месечно (за платформа).
Създайте по насоките по-горе две основни кампании – една за нови хора. Една за ремаркетинг.
Създайте по една група в рекламна кампания.
В тази една рекламна група – създайте по две рекламни послания. Сега, посланията, как да ги направите. Важно е те да се различават само по един параметър. Ето защо препоръчваме да създадете две идентични послания (copy + криейтив) – като на едната реклама променете нещо малко, например по copy-то.
Оставете кампанията да работи 4-5 дни без да пипате нищо – и вижте какво ще стане. Ако няма резултат, първо се уверете, че сте задали достатъчен рекламен бюджет. Ако не е това, уверете се, че таргетирате правилната аудитория.
Това е добра практика в A/B тестовете – тоест, ако искаме да оптимизираме, не променяме много параметри наведнъж, защото няма как да знаем коя от промените е дала резултат, не. Вместо това, оставяме едното нещо, както си е – а по другото сменяме или само текста. Или само криейтива. Оставяме ги да работят двете реклами една до друга за 4-5 дни и сравняваме резултатите. Оставяме работещото нещо, и правим след седмица, на свой ред – нова вариация. И така във времето оптимизираме.
Понякога може да се наложи да смените аудиторията или рекламираните продукти. Като в повечето случаи добрата практика е да сменяте по едно нещо на редакция.
[ВИДЕО] A/B тестове на рекламни послания и статистическа значимост: правилният начин
Не стеснявайте аудиторията. Колкото по-широка, толкова по-добре. Така давате на алгоритъма по-голям басейн от данни и потребители, от които да се учи, и с времето да насочва правилните продукти към правилните хора.
И не правете твърде често промени в бюджета или в самите реклами. Доста хора са нетърпеливи, особено начинаещите, защото виждат, че бюджетът им се харчи, а резултатът, който искат – не идва, или не веднага. Но никой не е изградил бизнес за 3-4 дни, много съжалявам.
Ето защо е важно да култивирате в себе си търпение и спокойствие, за да можете да издържите на първоначалния пробив. Ако непрекъснато редактирате кампаниите си – така много повече си вредите, отколкото си помагате.
Друго нещо, което сме забелязали при начинаещите търговци е, че някои от тях очакват агенцията да извършва промени всеки ден. Ако агенцията прави това, може би работите с хора, които тепърва се учат.
Добрата агенция няма да извършва промени всеки ден, защото това пречи и просто няма смисъл. Има си методика при стартирането, управлението и оптимизирането на рекламни кампании. Утвърдените агенции следват сходни процеси, при които се работи със спокойствие и методично, и въз основа на натрупаното знание както в годините, така и по конкретния проект. Извършват се промени, когато има смисъл от тях, а не просто за да ги има.
Много е важно начинаещият търговец да си даде сметка каква е ролята на агенцията – тя не е да натиска бутони, а да постига резултати. Това са две коренно различни неща.
Впрочем, тъкмо това отличава професионалистите от новаците! Професионалистът знае кога и какво да пипне. Новакът не знае тези неща и затова постоянно извършва промени, смятайки, че така прави нещо.
Етап 5. CRO (Conversion Rate Optimisation) /подобряване на реализациите и надграждане
Подобряване на CRO
След като сме изпълнили всички стъпки дотук, планирали сме добре бизнес концепцията, изпълнили сме визуална и брандова част, след което технически проект (онлайн магазин), който работи супер добре, бързо и леко, удобен е за ползване, внушава доверие и разполага с мобилна версия; след като сме тагнали проекта и сме генерирали необходимите динамични фийдове; след като сме настроили рекламните платформи и първите си кампании; и изобщо – изминали сме всичко необходимо дотук.. Следва най-интересната част – подобряване на реализациите и надграждане.
Темата за CRO (подобряване на реализациите) навлиза в последните години в България и не е много позната сред онлайн търговците. Причината за това е, че работим на относително малък пазар, на който бързо се достига определен праг. Но на големите пазари, особено в държави като Щатите – конкуренцията е огромна и всяко малко нещо е от значение!
Това означава, че ако сайтът Ви зарежда със 6% по-бързо и имате 332 милиона население – това ще повлияе поне няколкостотин хиляди човека да си купят. Дори да повлияе 50 000 човека, което е 0.015% от населението – малко ли е? Ако всеки от тях остави по 250 долара оборот, това са 12.5 милиона долара. Така че, зависи как гледаме на „малките“ неща.
Цялата концепция на CRO е във времето да изпълняваме малки, но устойчиви подобрения – и да измерваме резултата от тях. Защото, ако например в магазина си имаме 1% преобръщане на потребителите в клиенти, ако увеличим това число от 1.0 на 1.2% – може да се струва нищо, но реално това са 20% разлика.
И ако на година сте имали например 2 милиона оборот, умножете това по 20% и ще получите 2.4 милиона – 400 хиляди разлика, без да сте увеличили рекламния бюджет или да сте увеличили разходната си база.
Нека да разиграем конкретен и реалистичен пример. Да кажем, че на месечна база инвестирате 10 000 лева за реклама. С тези пари успявате да си доведете 40 000 посетители. От тях 1% стават купувачи. Тоест, имате 400 поръчки. Да кажем, че всяка поръчка е била на стойност 324 лв. Това означава, че сте реализирали 400*324 = 129 600 лв оборот. Да кажем, че сме извършили промяна в сайта, чрез която поръчките се завършват доста по-лесно, и имаме подобрение на CRO от 1% на 1.4% в преобръщането на потребители в клиенти. Всички други показатели се запазват. Това означава, че оборотът ще стане 129 600 * 1.4 = 181 440 лв.
181 440 лв – 129 600 = 51 840 лв оборот разлика, само от промяната в CRO. А не забравяйте, че тази промяна ще бъде устойчива, тоест – всеки месец вие ще усещате ефекта от подобреното преобръщане на потребители в клиенти, защото е била извършена устойчива промяна по вашия актив – онлайн магазинът ви.
Бележка: имахме случай, в който успяхме да подобрим CRO от 0.7 процента на над 4.8%. Сами можете да си представите за какъв огромен растеж, направо взрив – става въпрос. И то – устойчиво.
Надграждане и оптимизации
Във времето, с развитието на онлайн магазина – ще извършите определени подобрения по него, например редица автоматизации, които да Ви спестят време от изпълнение на рутинни задачи.
Както и други технически промени, не от CRO естество, а които правят така, че с по-малко кликвания да свършвате дадена работа.
Или пък по-продуктивен работен процес, по-ефективно счетоводство, по-ефективен продажбен процес, улеснено връщане на стока и гаранционно обслужване, и прочее.
Всичко това се натрупва с опита и с времето.
Ако един бизнес се управлява добре, той би следвало във времето за по-малко време да свършва повече работа, и по-качествено, и да развива клиентската си база, тя да става по-голяма и услугите на съответния бизнес – да се препоръчват на близки и приятели на клиентите.
Обобщение
Стартирането и развитието на онлайн магазин има доста тънкости, но с правилна работа, постоянство и подобрения във времето със сигурен, че ще се получи! 🙂
Като собственик на онлайн магазин е важно да познавате материята и кое за какво служи, но не и да бъдете експерт по всяко нещо, то не е възможно и този модел не работи.
Ролята ви на търговец е да намерите добра стока, която се търси от клиентите и може да се продава онлайн, и да организирате правилно и продуктивно различните звена в дейността. Но оттам насетне – намерете си технически, маркетингови, счетоводни, логистични и други партньори, на които да можете да разчитате.
Бизнесът е отборна игра. Екипът и партньорите са всичко. Никой не успява сам и всъщност това е най-трудното – да намерите правилните хора и да ги поставите на правилните места. И да им се доверите.
Дано този материал ви е бил полезен. Наистина, постарахме се много, за да обхванем доста теми.
Пожелаваме ви успешен бизнес!
Още материали, които може да са полезни:
- Актуализация на WordPress/WooCommerce – през колко време да я изпълняваме и как
- Общи условия за онлайн магазини: какво е важно да знаете
- Какво представлява хостингът за вашия онлайн магазин (за търговци)
- Разплащане с карти за онлайн магазини на WordPress/WooCommerce
- Как да стартираме онлайн магазин [правилният начин]