Как да Спечелите Максимума от Фейсбук и Гугъл Рекламата през 2021.
Здравейте, ние сме Кико и Марина от дигитална агенция Webselo.com и в днешната статия ще ви разкажем супер тънкости за Facebook и Google рекламата и по-конкретно:
- Какво представлява Facebooк рекламата + таргетиране + ползи за Вашия бизнес
- Какво представлява Google Ads рекламата + таргетиране + ползи за Вашия бизнес
- Защо и как да комбинирате двата канала за максимални резултати – повече клиенти
- Практически примери
- Как да анализирате/оптимизирате рекламата във Facebook и ppc рекламата
- PRO: performance анализи с помощта на Google Analytics
- Какво означава да имате добър сайт и как подобрява/влошава рекламите
- БОНУС (още страхотни съвети, които Ви очакват 🙂 )
Да започваме!
Фейсбук реклама: какво представлява?
Спонсорираните реклами могат да имат различна цел: да наберат популярност на стартиращ бранд, да поддържат популярността на доказали се такива, да доведат трафик на сайта ви, да повишат онлайн продажбите, да генерират запитвания от потенциални клиенти (лийдове). Като най-често, желанието на бизнесите (стартиращи или не) е да прескочат останалите стъпки и да стигнат директно до момента с продажбите.
За да се стигне до продажба/запитване от клиент обаче е необходимо да се случат някои други неща като добре технически подготвен, обезпечен сайт, правилно настроени тракинг инструменти, рекламна стратегия от опитен екип и най-важното търпение и вслушание от страна на клиента в екипа, с който работи.
Що се касае до самото планиране и таргетиране на рекламната кампани, това е отговорен процес, който понякога, в зависимост от продукта или услугата, може да се окаже комплексен и изискващ доста повече допирни точки с потребителя.
Ето няколко интересни, добри примера за реклами.
Защо е важно точното насочване, таргетиране?
Към момента по официални данни, над 4 милиарда потребителя са активни в интернет пространството, а Facebook е най-голямата и ползвана социална медия с над 2.5 млрд. активни потребители по целия свят – малка причина вашият бизнес да присъства в рекламното пространство на Facebook.
Съществуват 3 основни типа аудитории във Facebook, които можем да разделим на:
- Широки Аудитории – тук попадат аудитории, които достигате на база демографски данни, локация, устройство и др, които можете да запазите и ползвате занапред.
Примерни широки аудитории:
- широко таргетиране на мъже на възраст 25-35 години
- широко таргетиране на жени на възраст 25-35 години
- таргетиране по интереси: харесващи книги (reading books)
- таргетиране по интереси с филтър – задължително условие: харесващи книги (reading books + задължително условие, например, thrillers)
Пример:
- Custom Audiences – аудитория, която създавате на база на данни като: посетители на сайта, ангажирани с вашата Facebook страница, текущи клиенти от имейл листи и др.
Пример за такива аудитории:
- посетили сайта ви за Х период, посетили конкретна лендинг страница за Х период
- ангажирани с вашата Facebook страница за Х период
- купили Х продукт за Х даден период – може да се включи като изключваща аудитория. Например, да изключите пазарувалите вече на сайта Ви в Х период от време
- прекарали Х време на сайта Ви – Tag Manager върши доста добра работа 🙂
- посетили Х категории в сайта няколко пъти за Х период
- добавили в количка/инициирали чекаут за Х период и др.
Важно е да знаете, че можете да изключвате аудитории, които, например, вече са се възползвали от Ваш продукт/услуга.
При ръчните, персонализирани аудитории, както можете да видите, можете да създавате изключително различни и точни групи от потребители, от които желаете да изпълнят някакво действие.
- Lookalike Audiences – подобни, сходни аудитории на база на “ядро” – такива, които приличат по поведение на Вашите custom audiences.
Можете да създавате такива сходни аудитории от какви ли не “ядра”, както и да контролирате обхвата т.е от 1% до 10% като 1% съответно са най-близките като поведение на Ваши “ядра”, а 10% са най-далечните. Тук обаче е много важен обема на източника на ядрото. Златният стандарт е около 1000 души в ядрото.
Прочетете също: 19 От Най-Често Задаваните Въпроси За Facebook Рекламата И Техните Отговори
Как да създадете тези аудитории?
Стъпка 1: Влезте във Facebook Business Manager
Безсмислено е да казваме, че трябва да имате Business Manager. Той служи за създаване и управление на Вашите Фейсбук/Инстаграм кампании, които достъпвате през Facebook Ads Manager.
Стъпка 2: Създаване на Фейсбук кампании
2.1. Избор на тип кампания
Каква е Вашата цел, какво искате да постигнете с рекламата? Правилно поставената цел още в началото е ключова стъпка към нейното успешно реализиране.
В платформата разполагате с, меко казано, богат избор от буустване/подсилване на публикация, през промотиране на Фейсбук страница за повече харесвания, тип разпознаваемост, през кампании за вкарване на трафик към сайта, до кампании за лийдове (удобни и полезни при бизнеси, работещи със запитвания), кампании за конверсии.
В зависимост от избора на кампания разполагате с различни опции. Имайте предвид, че ако искате да пуснете кампания за продажби (както масово се нарича) т.е. кампания за конверсии, изберете съответния формат. Качествената продажбена фуния изисква участие на повече от 1 тип кампания.
Стъпка 3. Правилно таргетиране
Тук е много важно първо да се научите правилно да наименувате кампаниите си. Така Вие и Вашите колеги, още на първото влизане, ще могат да разберат за какво става дума и работата ще бъде неколкократно по-продуктивна. Това ви спестява време, енергия и пари.
Преди самото таргетиране е добре да сте свършили малко черна работа, а именно изграждане на потребителски профил или buyer persona т.е.:
- Кои са Вашите идеални клиенти?
- От какво се интересуват?
- Какво харесват?
- Какви места посещават?
- Какви са техните демографски данни?
Добър инструмент за целта е и Audience Insights.
Разровете се за интересни идеи за таргетиране, които да тествате.
Когато започвате работа по нов проект, обикновено започвате с тестове, дори и ако ползвате предишни данни – реално пак правите тестове с уж доказано работещи неща.
Можете да получите информация за демографски данни, като възраст, пол, език, професия, локация, както и да таргетирате по радиус, което може да бъде супер полезно при дадени бизнеси.
Например, ако сте ресторант и искате да привлечете гладници 🙂 за обяд, можете да пуснете на Facebook реклама дневното си меню в съответния радиус – горе-долу близо с автомобил или пеша от локацията ви.
Нали не смятате, че някой ще дойде от другия край на града, и то в обедната си почивка, за да опита от Ваши специални спагети, боб или нещо друго?
Надали. Ето защо в такъв случай обширното таргетиране, например, в цяла Варна, не само че не върши работа, но и ви харчи безсмислено пари. Вече, ако искате да тече кампания за разпознаваемост, тогава вече можете да разширите мисленето си.
Други специфични опции за таргетиране по демографски данни могат да включват образование, лични събития като “женитба, бременност, нов дом” и др.
Бизнеси в секторите на сватбите, бременност и други също имат специално място във Фейсбук. Можете да таргетирате по лично събитие, например, да предложите бебешки артикули на току-що станалите родители.
Създавайки кампанията, Фейсбук може да ви даде горе-долу някаква представа за обсега от потребители, до който ще достигнете въз основа на бюджет и таргетиране, но не се фокусирайте твърде много върху цифрите, защото не са 100% точни.
Също, избягвайте твърде прецезираните или широки аудитории тип “реклама по телевизията”, защото няма да ви докарат оптималните резултати, които търсите. Колкото до твърде стеснените аудитории, разбираме, че може би ви се иска да достигнете наистина максимално добри, точни аудитории, само че внимавайте да не получите ефекта на потребител с 3 ръце, жълти очи и 5 крака.
Същото важи и за събитие “нов дом”. Ако сте мебелен магазин, планирайте рекламна кампания/Фейсбук реклама за този сегмент от потребители. Каква е вероятността да си търсят мебели или аксесоари за дома? Съдейки по събитието, определено има смисъл да тествате. Универсален отговор няма, ала с тестване и правилна стратегия ще откриете нещата, които работят за вас и вашата ниша.
Ползи на FB рекламата за бизнеса
Чудите се дали Facebook рекламата е за Вас и има смисъл за Вашия бизнес? Ако все още е така, продължавайте да четете. В следващите редове ви гарантираме, че това ще се промени.
Започваме с най-важните причини подред:
- Вашите клиенти са във Facebook: над 80% от интернет посетителите ползват интернет, като към това число включваме и възрастовите групи 50+
- Прецизно таргетиране – достигане на идеалните клиенти за Вашия бизнес
- Фейсбук рекламата е бърза и ефективна – таксува на 1000 показвания
- Чудесен избор за brand awareness – популяризиране на бранд
- Идеална за вкарване на трафик в сайта – захранване на потребителската, продажбена фуния
- Подобрява конверсиите, повишава продажбите ви – резултатите са измерими – чрез анализ на най-важните метрики за Вашия бизнес
- Ангажиране на потребителите – можете да ги ангажирате с любопитен, образователен пост, игри, закачки, забавни постове за събитие и др.
- Контролиране на бюджета – задавате конкретен дневен или общ бюджет и не се притеснявате, че може да изхарчи повече от зададеното
- Вашите конкуренти са там – още една изключително важна причина да присъствате там, където са Ваши преки конкуренти. Връзката с клиентите ви трябва да бъде непрекъсната, трябва да я подхранвате, както в живота с половинката Ви.
Прочетете в детайли: 21 ползи за бизнеса от Facebook рекламата
Продажбена фуния: какво трябва да знаете
Продажбената фуния са отделните стъпки, етапи, през които искате да прекарате потребителя, за да стигне до финалното действие, което трябва да извърши. За целта ще разгледаме някои примерни фунии от различни сфери.
Всяка продажбена фуния трябва да се състои от следните стъпки:
- Запознаване: Awareness
- Обмисляне: Consideration
- Действие: Purchase
- Awareness: кои сте Вие, каква е вашата мисия, какво предлагате, защо потребителите да изберат вас, а не Ваши конкуренти?
- Consideration: какво повече можете да ми кажете за Х продукт/услуга, искам да знам повече, харесва ми Х, може би ще ми свърши работа. Най-често заветното “цена” “cena” или “tsena” представя кристално ясно тези мисли 🙂
- Purchase: моментът за наздравицата – потребителите са станали клиенти. Само че…не бързайте да се радвате, защото не е въпросът да имате бройка продажби, а те да ви носят желаната възвръщаемост. т.е. да не сте на загуба.
Продажбени фунии за онлайн магазин (за дрехи)
Вие сте онлайн магазин за дрехи и искате да наберете нови клиенти. Чудесно! 🙂
Изберете си най-напред конкретна категория продукти, към които да пращате потребителите, а не към целия сайт.
Поставете си Вие на тяхно място – влизате за пръв път в някакъв сайт и буквално не знаете какво да гледате. По-голяма е вероятността да излезете.
Вместо това, изпратете ги към страниците с най-голям потенциал за продажба, за привличане на интереса им:
- Страница с разпродажба – намаленията, офертите и отстъпките винаги са добър мотиватор за покупка.
- Страница с бестселъри – кои са най-харесваните продукти от клиентите ви? Имате ли social proof под формата на реална снимка на клиенти в сайта, отзив или друго? Използвайте ги! Това работи безотказно на психологическо ниво.
- Специфични страници: сезонни продукти, например, бански, летни, плажни артикули преди пика на сезона, back to school, back to sport и други тематики.
- Страница с нови, продукти – специално за хората, които искат винаги да имат най-новото преди другите.
Фаза 1: Студенокръвни потребители
Запознайте ги с Вашите продукти: кажете колко сте готини, дрехите ви са прекрасни, качествени, желаят ги всички инфлуенсъри и така нататък. Обикновено никой не купува веднага, от първия път, както и Вие вероятно… Ако видите днес 10 реклами на различни неща, всичките ли ще си ги купите?
Важно е и вашето послание да бъде релевантно на етапа, на който се намира даденият потребител. Повече за посланията – по-надолу в статията.
Фаза 2: “затоплени” потребители
Дайте им причина да ги пожелаят – кукичките работят прекрасно в този случай. Под кукички разбирайте силни мотивиращи фрази като:
- Ценова оферта: отстъпка от Х до Х, % намаление на Х продукт, купи 2, плати 1, купи 1 и вземи подарък, купи 4, плати 5 (шегуваме се, макар че има и такива …. 🙂 )
- Игри и промоции: участвай в игра, направи 1,2,3 и може да спечелиш. Игрите могат да бъдат обвързани и с покупки. Например, това е честа практика на големите вериги хранителни магазини
- Изпращане на продукта: безплатна доставка, бърза доставка, лесна поръчка, безплатно връщане
- Силни психологически думички: нов, желан, бестселър, харесван от Х души, препоръчан от Х души, доказателство с отзиви/снимки от клиенти, последни наличности и др.
Фаза 3: покупка – искат Вашия продукт
Ако става дума за по-скъп продукт, спокойно може да си позволите да изпратите към пратката неочакван символичен подарък, с който със сигурност ще направите страхотно (първо) впечатление.
Фаза 4. Обвързване на лоялните клиенти
Много често срещана грешка е игнорирането на текущите клиенти в рекламите и не само. Защо, например, не поглезите и третирате ваш редовен клиент с някакъв подарък/отстъпка? Или пък защо не ги включите към кампаниите си? В практиката сме видели, че именно тази аудитория може да ви донесе страхотна възвръщаемост (многократна!), стига да знаете как да си изиграете картите.
Да не говорим, че привличането на нови клиенти излиза много по-скъпо, отколкото работата с настоящи такива. Още повече, че така поддържате непрекъснато интереса им към вас, просто защото сте им често пред очите.
Продажбена фуния за услуга, например, “химическо чистене”
В този случай, добро начало на фуния би било полезно, образователно съдържание по “болна тема”. Например, как да изчистите упорити петна като вино, шоколад и лютеница от белите чаршафи.
Много често такъв тип бизнеси се чудят какво точно съдържание да публикуват на страницата си – нещо, от което хората биха имали интерес, би им свършило работа.
А защо вместо да се чудите, директно не ползвате магията на анкетите във Фейсбук? Супер лесен и забавен дори за ползване инструмент, който може да ви даде насоки за нещата, за които Вашите последователи искат да научават.
В следващите стъпки, на ниво ремаркетинг например, можете да покажете как и с какво работите, какви препарати ползвате, after видеа/снимки (внимавайте с правилата на Фейсбук за рекламите), доволни клиенти и всичко друго, което може да засили момента на “обмисляне”.
Едва след като сте прекарали тези потребители от точка А до точка Б, можете да се замислите за директна оферта, отново спрямо етапа на който се намират, с добре подбрани кукички, некрещяща и адекватна.
Създаване на продаващи рекламни послания
Копирайтинг? Ще се наложи да го използвате, ако искате да продавате повече с думи. 🙂
Използвайте силата на думите и “хванете” потребителите с подходящите кукички – атрактивно, креативно послание, което да не могат да игнорират.
Awareness рекламно послание
Например, на ниво “познанство”, избягвайте да ги притискате и буквално да им казвате, че искате да им вземете парите. Никой не се втурва току-така да купува разни потребни и непотребни неща. Или поне не повечето хора. Същото е и в реалния свят – всеки минава през определени стъпки докато стигне до решението за покупка.
Ремаркетинг рекламно послание – ето някои примера
Когато си онлайн, може и да видиш интересна реклама на нещо, но дали ще стигнеш до посещение в сайта е съвсем друга тема. Да не говорим, че посетителите имат навика да трупат артикули в количката, които уж искат да закупят, но често зарязват.
Тогава идва силата на ретаргетинга/ремаркетинга. Отново масова грешка е да не се преследват потребителите с подканваща реклама, например, да завършат поръчката си.
Те са по-близо отвсякога до финала, а Вие се отказвате да ги мотивирате.
Можете да имате различен тип ретаргетинг на:
- Ангажирани със рекламата ви -> накарайте ги да влязат в сайта
- Влезлите в сайта – покажете им продукта/ите, които са гледали със силата на динамичния ремаркетинг. Достигнете ги отново с мотивираща оферта, social proof тип “колко хора вече имат от същото и са доволни” и др.
- Добавилите в количка – отново специална оферта за тях, последни места/количества, приключваща оферта за % отстъпка, промо код, незабавно действие тип “сега или утре ще е късно” – силна причина да завършат поръчката си.
При онлайн пазаруването този сценарий може да бъде супер динамичен и за по-точни данни за времето за покупка, топ продукти, топ канал като представяне, топ пътеки и др важни ecommerce данни можете да видите в специална секция в Аналитикс (Enhanced Ecommerce). Той ни дава изключително ценни ecommerce данни – разработва се допълнително от IT екип еднократно с много дългосрочни ползи.
Прочетете повече за ползите за онлайн магазините от Enhanced Ecommerce
Какво е Google рекламата и targeting тънкости
Сега идва ред на Гугъл рекламата – искаме да ви обърнем специално внимание на нейните цели, силни страни и ползи за развитието на Вашия бизнес. Платените реклами в Google са страхотен начин, ако искате незабавни резултати и да достигате потенциални клиенти точно, когато търсят [Вашите] продукти/услуги. PPC (pay-per-click) рекламите са лесно отличими от обикновените резултати в търсачката, като винаги пред тях виждате добавката “AD” или реклама.
Display vs Search Ads
Една от най-често срещаните грешки е да комбинирате двете мрежи, които Гугъл ви предлага, просто защото двете имат съвсем различни цели. Ето защо, за да бъдат Вашите кампании максимално ефективни, винаги избирайте или едното, или другото, в зависимост от целта. Т.е. обособете кампаниите си на Display и Search Ads. Това е важно, защото:
- Ще можете да персонализирате посланията си така, че те да бъдат максимално релевантни на търсенията на аудиторията
- Ще можете да задавате специфични бюджети и наддавания към мрежа
- Ще можете да организирате данните си много по-добре, което ще улесни последващите оптимизации на кампаниите.
Например, ако вземете CTR (% кликаемост върху рекламите), ще забележите, че search и display ви казват различни неща за вашата кампания. Display ads обикновено се представят с по-нисък CTR от мрежата за търсене, защото тук може да се каже, че липсва контекст за рекламите. Тъй че, ако кампаниите не са сегментирани, CTR данните могат да ви се сторят доста неясни и объркващи.
Дисплейните реклами имат за цел да хванат вниманието на потребителите – те са визуални, интересни и атрактивни, съдържат линк, който препраща към дадената лендинг страница, където евентуално да се случи конверсията.
Как работят PPC рекламите и как да наддаваме за ключови думи?
Те работят на pay-per-click модела, което означава, че плащате само когато потребител кликне върху вашата реклама. Ала, ако целта на кампаниите ви е awareness, можете да ги настроите така, че да плащате за impression (импресия, показване на рекламата).
Когато потребител Х търси нещо по ключова дума, за която се борите също, на него му се показва избор от рекламодатели, опитващи се да му продадат даденото нещо.
Колкото до самата позиция на рекламата, Гугъл взима някои неща предвид, като наддаването като сума, релевантност на рекламата, качеството ѝ спрямо другите рекламодатели, оферта и т.н. Качеството на лендинг страницата Ви, доколко е удобна за ползване и релевантна, също оказва голямо значение.
Съществуват различни стратегии за наддаване, като в самата Гугъл платформа можете да разгледате избора на такива.
Съветваме Ви да не избързвате с автоматичните стратегии, колкото и да Ви се предлагат от платформата, а по-скоро да съберете първо данни, чрез по-класическите модели, и едва тогава да преминете към автопилот.
Разбира се, може и да пробвате с автоматичните стратегии, но вероятността да се опарите и да изхарчите безумно неефективно пари си е ваш риск.
Прочетете повече за AdWords търгове: как работи наддаването?
Как и къде да търсите релевантни ключови думи?
Когато подбирате ключови думи от особена важност са техният обем и релевантност. За целта можете да изполвате Google Keyword Planner, търсачката на Гугъл за идеи, както и други безплатни и платени инструменти.
При ключовите думи имате различни типове съвпадения т.е. broad, broad modified, exact match, phrase match, както и късо-и дългоопашати ключови думи. Логично, колкото по-прецизни са Вашите ключови думи, толкова по-малък обем ще имат, което може да бъде във ваш плюс и минус, в зависимост от стратегията. Колкото по-конкретно е търсенето/заявката на потребителя, толкова по-напред във фунията e и толкова е по-готов да конвертира и обратното.
Как да изключвате нерелевантни ключови думи
Това е изключително важно, ала често пренебрегвана особеност от много бизнеси. Чрез негативните ключови думи, които добавяте в специален списък, си гарантирате, че няма да се показвате на неща, които не предлагате. Добра идея е да си създавате различни видове негативни списъци, които да прилагате на ниво акаунт, кампания, ад сет.
Добри списъци с негативни ключови думи са:
- Глобален списък
Например, в глобален списък може да вкарате негативни ключови думи тип “конкуренти” и да ги приложите за акаунта.
- Списък с нерелевантни продукти
Тук можете да добавяте във времето продукти, които изникват в search terms (заявките на потребителите), които не предлагате. При негативните ключови думи е много важно как ги прилагате, защото има риск да си орежете сами от трафика.
Какви са ползите от негативните ключови думи?
- Подобряват CTR (% кликаемост), защото ще си ограничите нерелевантни търсения.
- Подобрява Conv. Rate (потребителите, които кликат, стават по-често клиенти) пак вследствие на добре изчистения трафик във времето
- По-добър Ad rank, подобрен Quality Score (този рейтинг афектира сумата, която ще плащате за реклама. Колкото е по-релевантна, толкова по-малко ще плащате.
Видове негативни ключови думи
Както стандартните типове съвпадения, при негативните ключови думи също имате broad, phrase и exact match:
- Negative broad match: Няма да се показвате на търсения, съдържащи коя да е от думите в заявката на потребителя.
- Negative phrase match: Няма да се показвате на конкретната подредба на думи в заявката (заявка по фраза)
- Negative exact match: Няма да се показвате на точната заявка и нищо друго различно от нея.
Също, при ключовите думи като цяло е важно да си съставяте ад групи с точното изписване на дадена заявка.
Например, някой, ако търси годежен пръстен, а друг сватбена халка, със сигурност това са потребители, намиращи се на различен етап един от друг. Не можете или по-скоро не бива да комбинирате подобни заявки.
Също, ако някой търси пръстен за годеж и годежен пръстен, обособете тези две търсения в различни ад групи и ги изписвайте буквално в същия ред по възможност в рекламните карета.
Прочетете още за: Google Ads: Как да използвате правилно ключови думи тип Close Variants?
Изберете правилната аудитория
Можете да показвате Вашите реклами на специфични аудитории, базирани на демографски фактори, интереси, навици, какво активно търсят и как са взаимодействали с Вашия бизнес. Таргетирането на специфична аудитория е важно, за да можете да се покажете на правилната група потребители, които да купят от вас, т.е. да станат клиенти.
Видове аудитории:
- ремаркетинг – това са потребители, които вече са взаимодействали по някакъв начин с Вашия бизнес. Може да са били на сайта за Х период от време, да са посетили конкретна страница, да са прекарали Х секунди на време и т.н.
- affinity – групи потребители с конкретно поведение, лайфстайл, дългосрочни интереси.
- intent – намерение – хора, активно търсещи продукти, услуги като Вашите.
5 вида ремаркетинг аудитории
1) Automatically Created (автоматично създадени)
Това са сравнително по-общи, универсални аудитории, до които имате достъп още при създаването си на акаунта. Те не могат да се модифицират.
2) Подобни аудитории
Тези аудитории включват потребители, които са показали подобно поведение и х-ки на потребителите (чрез браузър историята си) в съществуващия ви ремаркетинг списък.
Някои особености при подобните аудитории:
- Създадени автоматично, базирани на големината на Вашите списъци и други фактори
- продължителност от 30 дни – не може да се променя
- Налични при дисплейната мрежа
- полезна опция за рекламодатели за ремаркетинг, но нямат достатъчно посетители на сайта (все още).
3) Rule-based – базирани на условие
В този тип аудитории се включват потребители, базирани най-често на урл адреса, който са посетили.
Вие, разбира се, можете допълнително да си създавате и по-прецизни списъци с аудитории като, например, закупили дамски обувки.
4) Combinations – комбинации Персоналните комбинации са микс от 2 или повече ремаркетинг списъка. Те могат да вършат чудесна работа, ако искате да бъдете по-прецизни в таргетирането си. Те ви дават също контрол върху цялото представяне, като ви позволяват да създавате по-персонализирани рекламни послания за различните сегменти.
Например, ако ползваме същия пример за обувките, можете вместо да таргетирате разгледалите категорията в миналото, да хванете само тези, които са разгледали и не са купили. В този случай ще можете да си създавате по-точно, персонализирано и релевантно послание, например, с код за отстъпка като мотивация.
За целта ще трябва да си създадете custom-combination, която да включва посетители от rule-based списъка без тези от buyers list (купилите).
5) Аудитории, прехвърлени от Аналитикс
Ако combined или rule-based аудиториите не са ви достатъчни, можете да поработите с Google Analytics, където можете да правите наистина гранулярни таргетирания и ремаркетинг списъци. Можете да достигате потребители, базирани на демография, изпълнение на цели, посетителите на сайта и още много други.
Какви са ползите от рекламата в Гугъл за Вашия бизнес?
- Вие имате контрол върху ключовите думи и по кои критерии да се показват Вашите реклами
- Вие решавате какъв да бъде рекламният бюджет, като можете да го променяте
- Вие избирате къде да се озоват потребителите след като кликнат върху Вашите реклами
- Вие избирате къде ( в кои градове, държави) и кога да се показват Вашитете реклами
- Вие посочвате максималните цени на клик, цел на реклама.
- рекламите в Гугъл могат да стартират дори в рамките на ден
- Google Ads достига до почти 100% от хората – може би и Вашитете клиенти са сред тях?
- Вие решавате дали да се показваме и на хора в YouTube, Gmail, Google Play & Google Display.
Прочетете също и: 5 начина да спестиш повече пари в Google AdWords
Защо и как да комбинирате успешно двата канала?
Много често ни задават следния въпрос: коя платформа е по-ефективна: Facebook Ads или Google Ads?
Всъщност, истината е, че двете платформи работят най-добре в синтезис, т.е. когато работят заедно. Вижте сега няколко добри идеи за успешно комбиниране на двете рекламни платформи.
4 добри стратегии за по-добро представяне на Facebook Ads & Google Ads
1.Провокирайте търсене на бранда с Facebook, затваряйте с Google
Добре таргетираната Фейсбук кампания не само че ще ви доведе страхотни резултати като достигне вашата аудитория, но също може да повиши търсенето на бранда по име в Google. Когато това стане, възползвайте се от момента, отговорете на питанията им и се опитайте да затворите сделката.
Ще се изненадате от броя потребители, които ще ви потърсят директно в Гугъл след като видят вашата Фейсбук реклама вместо директно да кликнат на нея.
2. Таргетирайте Вашитете Facebook рекламни заглавия като ключови думи
Атрактивното рекламно заглавие, особено по ключова дума, важна за Вашия бранд, допълнително ще отключи по-точни търсения в Гугъл.
Например, ако предлагате услуга проверка на дизелови дюзи в София и това ви е основна, ключова дума, защо да не я използвате и във рекламните ви заглавия със същото изписване?
3. Достигайте посетителите на сайта с това, което точно са търсили/разглеждали
Да речем, че имате онлайн магазин за дрехи и потребител Х е написал в Гугъл мъжки бермуди.
Влиза в сайта, разглежда, дори добавя в количка артикул/и, но не завършва поръчката си. Можете през Фейсбук да хванете посетилите този урл адрес, както и добавили в количка като им покажете дори същите продукти, които са гледали (през динамичен ремаркетинг).
Така продължавате преследването докато закупи 🙂 Така нареченият cross-platform ретаргетинг е доста ефективна стратегия да достигате отново посетители на сайта от Гугъл към Фейсбук и обратното.
4. Намерете повече потребители като Вашите
Разширете таргета, достигнете до подобни, сходни потребители на текущите като поведение чрез Lookalike аудиториите.
Можете да създавате такъв тип сегменти на база конкретно поведение, например, посетили страница Х в Х период, ангажирани със страницата, извършили покупка, добавили в количка, прекарали Х време на сайта и така нататък.
Сайтът/страницата за продажби има ли значение за представянето на рекламите?
Говорейки за рекламата, много е важно да се обърне внимание на сайта/страницата за продажби. Ако сайтът не е добре технически направен, има проблеми на различните стъпки, и като цяло е неудобен, бъгав за ползване, каквато ѝ реклама да пуснете, тя не би била толкова ефикасна, колкото би могла да бъде, ако си напишете домашното.
Трябва максимално да улесните избора на потребителя. Когато влезе в сайта, да вижда ясно менютата, категориите, да може да търси конкретен артикул, всичко да се случва плавно и сравнително бързо.
Имайте предвид, че на потребителят му трябват едва няколко секунди да прецени дали е попаднал на правилното място.
Привлекателната целева страница съдържа също убедителни призиви за действие, който афектира в голяма степен отпадането на потребители от Вашия сайт (bounce rate), както и високия рейтинг на сайта в Гугъл търсачката.
Ето някои важни условия за добре продаваща страница:
- Бързо зареждане на страницата/сайта
- Конкретно и ясно съдържание
- Включете бутони за споделяне и препоръки
- Лесен път до конверсията
- Семпъл, изчистен дизайн
- Мобилна версия на сайта
- Точен, ясен CTA – призив към действие
- Добре направена Thank-you Page
Прочетете също: как да увеличите продажбите си с добра продаваща страница
Как да анализирате представянето на Фейсбук рекламата?
Извън настройките по подразбиране, които виждате в платформата по вертикалата (достигания, импресии, кликове и др. ), можете допълнително да се задълбочите в данни и да проверите кой купува, на колко години е, мъж или жена е, кое местоположение, кой браузър, какво устройство, по кое време от деня, кой продукт (по ID) сте продали и др.
С помощта на тези данни ще можете по-добре да оптимизирате кампаниите си, защото ще знаете и ще сте видели, че, например, възраст жени 25-34 ви носи много по-добра възвръщаемост от 35-44 или че поръчките ви са дошли главно от Фейсбук фийда, Инстаграм фийда, дясна колона или др.
Идеята тук е да си набавите ценна информация за поведението на потребителите и да се адаптирате спрямо него, като им предложите атрактивна оферта на подходящото място на потенциално най-добрата възрастова група, която да го купи.
Също, винаги е добра идея да тествате по 1 variable (една променлива), например, да имате 2-3 ад сета с различна възрастова група, различни местоположения, копи послания и др. важни настройки. Разбира се, повечето тестове изискват повече бюджет, тъй че внимателно преценете ситуацията.
Ключюви метрики за анализ във Фейсбук
В зависимост от целите, които гоните:
Метрики, полезни при Awareness
- Reach: това са хората, които действително са достигнати чрез рекламата.
- Impressions: броят пъти, в които хората са видели вашата реклама, дори ако един и същ човек е видял рекламата няколко пъти. Ако например, вашата реклама се е показала на 100 човека, които са видели рекламата по 2 пъти, ще имате 200 импресии.
Метрики за Engagement (Ангажираност) такива са:
- Likes
- Shares
- Comments
- Clicks
Важността им силно зависи от целите на кампанията. Например, ако имате кампания оптимизирана за конверсии, Вашият фокус би трябвало да бъде върху метриките за монетизация, т.е. брой покупки, възвръщаемост, преглеждания на продукт, добавяне в количка и т.н. Докато основните метрики за кампания за ангажираност биха били лайковете, споделянията, коментарите, кликванията и др.
CTR – основен, универсален показател за % кликаемост на рекламите ви.
Изключително важен показател, който препоръчваме да бъде над 1% при всички положения. Колкото повече, толкова по-добре се справяте с ангажирането на потребителите с вашето рекламно съдържание и обратното: колкото по-нисък е %, толкова по-неясно звучи вашето послание и вероятно не предлагате кой знае каква полза или атрактивност.
Следете броя на рефералите ( Referrals) от социалната мрежа
Критично важен показател за трафика в сайта, който непременно трябва да следите в Гугъл Аналитикс.
Следете степента на отпадане на потребителите от сайта – Bounce Rate
Ключово е да знаете дали Вашите потребители се ангажират с вашето съдържание на сайта, какво правят там, колко време прекарват и кога, и защо си тръгват.
Ако си тръгват почти веднага след влизане, защо го правят? Може би има проблем в сайта, не е удобен за ползване, не намират информацията за релевантна или нещо друго?
Следейки този показател за вас ще бъде по-ясно какъв тип съдържание привлича потребителите и ги задържа на сайта.
Колкото по-добре се справяте с ангажирането им, толкова по-нисък ще бъде този % bounce rate и толкова по-добре ще се представяте органично пред очите на Гугъл.
Следете % на конверсии – Conversion Rate
Колко % от хората стават клиенти на Вашия бизнес? Какъв е % Conversion rate на Вашия сайт? Вашата задача е да вдигате с времето този % както и възвръщаемостта си.
Разберете кои и колко са асистираните конверсии – Assisted Conversions
Фейсбук и Гугъл работят най-добре, когато се използват заедно. Например, можете да имате потребители, които да влязат в сайта през реклама във Фейсбук, но да купят през Гугъл или обратното.
За вас е важно да проследявате тези точки на интеракция и да гледате кои са асистираните конверсии, модела на приписване на конверсиите и други. Да, темата е сложна, но ако не изполвате assisted conversions и другите свързани полета, ще си останете в мъгла още дълго време.
Каква е Вашата възвръщаемост?
Какъв е Вашият РОАС/ROAS? Кога сте на нула? Това са важни неща, които трябва да определите преди да стартирате с рекламната дейност. Следете за ROAS данните и как вървят с течение на времето и оптимизирайте.
Ако Вашият ROAS e под нулата, под чертата, значи следват належащи оптимизации:
Ето някои универсални идеи, които да проверите в такива ситуации:
- Криейтиви и копи послания
- Таргетиране и аудитории
- Правилен избор на кампания или objective
Как да анализирате представянето на Гугъл рекламата?
Три от най-важните метрики за оценка на представянето на Вашите ppc реклами са:
- Click-through rate
- Conversion rate
- Броят конверсии
Защо е важен click-through rate?
Накратко, CTR е съотношението между броя хора, кликнали върху вашата гугъл реклама, разделен на броя хора, които са я видели. Т.е. ако имате 1000 преглеждания на рекламата и 100 клика, то CTR ви ще бъде 10%.
Всяка реклама и кл.дума, за която наддавате, има свой CTR, който трябва да вземете предвид. С помощта на този показател ще можете да прецените дали ключовите думи, за които наддавате, носят желаните резултати.
Слабият CTR, например, се отразява негативно върху Вашия портфейл, защото ако рекламата ви не получава кликове, това сигнализира на Гугъл, че Вашият продукт/услуга не е това, което хората търсят. Оттам пада и вашата рекламна позиция ad rank. Като бенчмарк, за добър CTR се приема над 2.88% като, разбира се, колкото повече, толкова по-добре.
Колко от посетителите са станали Ваши клиенти?
Да речем, че имате 100 к импресии и 5% CTR. Това означава, че 5000 от потребителите са били на лендинг страницата. Ако нейната цел е обаждане с цел консултация (безплатна), тогава conversion rate ще бъде броят хора, записали се за тази консултация, разделен на 5000. Така че, ако 100 човека са изявили желание за безплатна консултация, ще имате 2% conversion rate.
Въпросът е…как да го проследявате?
Как можете да знаете коя Гугъл реклама е изпратила тези хора на вашата лендинг страница?
Това можете да го направите на ниво конфигурация на Google ad conversion tracking и да посочите кое действие искате да траквате/проследявате.
Какво да правите, ако CTR и Conversion rate имат слаби стойности?
Ето някои съвети от нас, които ви препоръчваме да последвате:
- Проверете наддаванията
Ако те са твърде ниски, това ще се отрази негативно на ад ранка (рекламната ви позиция).
- Проверете разсрочването на рекламите
Ad schedules (разсрочването) определя кога Вашите реклами ще се показват. Преглеждайте положението всяка седмица. Сравнявайте представянето сега и преди седмица, вижте какво може да се подобри.
- Статус на рекламата
Винаги проверявайте дали са активни Вашите реклами в Гугъл. Може би не сте отговорили на изискванията на Гугъл и сега се спрени, неактивни?
- Оптимизирайте рекламното копи (послание)
Пробвайте и с split testing – тествайте две-три различни послания. Понякога буквално може да се окаже разлика от 1-2 думи в представянето на рекламите.
- Анализирайте лендинг страницата – специално за conv rate
Добрият conv. rate е вашата връзка между вашата Гугъл реклама и качеството на лендинг страницата. Лошият conv. rate показва, че лендинг страницата е за “ремонт” – било то от страна на посланието, дизайна, времето за зареждане, навигацията и др.
- Проверете рекламните разширения
Те дават добра допълнителна информация за Вашия продукт или услуга. Работят като кукички, които целят да привлекат повече кликове и подобрява потребителското изживяване.
Заключение: Изберете Фейсбук – Гугъл синтеза
Комбинирайте Гугъл и Фейсбук рекламата за максимално добри резултати, започнете връзката с единия канал, затваряйте с другия. Тези две рекламни платформи работят отлично заедно. Възползвайте се от бизнес предимствата им, като не забравяйте да следите и анализирате представянето им.
За целта, редовно проследявайте метриките, сравнявайте по периоди, опитвайте се да подобрявате текущите резултати и последователно тествайте нови неща.
Благодарим Ви, че останахте с нас до края. Вече знаете защо трябва да използвате и двата канала, за да постигнете оптимални резултати и да наберете повече нови клиенти за Вашия бизнес.
Прочетете сега и:
-
Мобилни или Десктоп Facebook Реклами + Интересни Опции за Филтриране
-
Как да привличате и задържате правилните аудитории във Фейсбук? (Примерен продукт)
Имате нужда от помощ при стартиране или по-добро управление на кампаниите Ви във Facebook Ads? Нашият опитен екип ще Ви помогне. Изпратете запитване за управление на Фейсбук реклама още сега!