Ще се класира ли моят уебсайт на първите позиции в Google, след като бъде произведен?

Как да се класира по-добро в органичните търсения

Здравейте, приятели! Решихме да разпишем материал по една важна тема, която изниква често в консултациите ни за създаване на уебсайтове, и тя е – „Когато уебсайтът ми е готов ще се класира ли той на първите позиции в Google?“

Нека да отговорим тук така, както го правим и в консултациите – най-вероятно не.

Доста хора се смущават от отговора, но нека да разясним защо това е така и какво е необходимо да се направи, за да печели вашият уебсайт по-голям дял от органичните позиции.

Първо, нека да уточним…

 

Каква е ролята на разработчика за класирането?

Всъщност, с какво се занимава и за какво отговаря уеб разработчикът?

Уеб разработчиците са като фирмите, които строят сгради – например, искате някой да ви построи къща, отивате и я поръчвате – първо я планирате с архитекти/проектанти, получавате съответните административни разрешения, купувате земя и респективно, избирате кой да построи сградата.

Уеб разработчикът „построява“ уебсайтът, от-до, съгласно желанията на клиента.

Ангажимент на разработчика е този уебсайт да бъде бърз, лесен за ползване, удобен, мобилна версия, защитен и нещо много важно – четим от търсачките.

Тоест, на етапа на планирането на проекта разработчикът трябва така да планира кода/системата – че когато уебсайтът е готов, търсачките бързо и лесно да могат да го индексират – един вид, да го сканират без затруднения и да разбират за какво се отнася сайтът.

Като разбира се, да се въведат OpenGraph, sitemap.xml, свързаност със Search Console, олекотени .webp изображения и се дигитализират правилно продуктите/услугите.

Повече от това разработчикът не може да направи, нататък си се оправя собственикът на проекта и е необходимо той да извърши съответните действия, за да го придвижи напред в класирането. А тези действия са…

 

Оперативно SEO за по-добро класиране

Да видим докъде стигнахме – уебсайтът ви е готов, публикуван е, създаден е професионално и вие сте доволни от крайния резултат! Роднините ви са впечатлени, организирате банкет и сте изпълнени с радост.

Обаче, работата по класирането тепърва започва!

Ще трябва да добавяте продукти в уебсайта – с качествени и добре помислени заглавия, качествени описания, професионална фотография, да набавите линкове към уебсайта си от тематични източници, да развиете фирмен блог с полезни за клиентите материали, да присъствате в социалните мрежи със страници и редовни публикации, да създадете YouTube канал с видеа с добавена стойност, да присъствате на браншови събития и да раздавате визитки, да си купите радио реклама, а ако имате пари и мащаб – тв реклама, и много, много други.

Защо ги споменаваме всички тези неща?

Понеже голяма част от хората смятат, че като си направят уебсайта, Google едва ли не веднага, на първата седмица или месец – ще ги класира на топ позицията и ще измести всички останали фирми, които години наред са работили по своето присъствие и развитие.

Нека да ви дадем пример с веригите за техника.

Две от най-големите са „Технополис“ и „Техномаркет“. Само си представете, как даден човек създава един уебсайт и за 2-3 месеца ги измества, и започва да им взима клиентите – без да рекламира, без да инвестира, без да има десетки физически обекти, без да има персонал, без да има търговски контакти, без да има огромна клиентска база, без да има национално присъствие, и още, и още.. Реалистично ли е? Не, разбира се.

Тогава, как да го постигнем, класирането, че и бизнеса…

Един собственик на бизнес трябва да работи постоянно за неговото подобряване, във всеки аспект.

Да се зареждат по-добри продукти.

Да са конкурентни цените.

Да е отлично обслужването.

Да е бърз, удобен, лесен за ползване, мобилен – сайтът.

Да е лесно поръчването/запитването в сайта.

Да се рекламира дейността в рекламни мрежи, канали, платформи и места, където ще има най-голям ефект.

Да се измерва резултатът от усилията.

Да се подобряват текстове, описания, продукти, изображения, рекламни видеа и други активи.

Да се развият физически локации за бизнеса.

И т.н.

Тоест – работата ви е комплексна.

Мина времето, в което се създаваше един уебсайт, напълваше се с ключови думи и продажбите започваха да валят.

Припомняме, че живеем в 2024 г.

Нещата сега са много различни.

Подходът, който води до успех е свързан с холистично отношение към бизнеса, маркетинга и продажбите – тоест, да се гледат по-глобално нещата и да се работи на много фронтове. Не на всички фронтове. На правилните фронтове.

Когато имате добър бизнес, ще имате и добро класиране.

Така стоят нещата.

Който не го е разбрал, ще си бере плодовете.

Благодарим за вниманието!

 

Още полезни материали: