Как да привлечете нови клиенти с реклама в Google търсене?

Рекламирането в Google се заражда в далечната 2000 г., когато в Съединените Щати е създадена платформата Google AdWords (в наши дни – Google Ads), Тя позволява на маркетолозите да рекламират на база определена заявка в търсачката на Google. Така се постигат незабавни резултати и много добра възвръщаемост от инвестираните в реклама разходи.

 

Как Работи Google Ads платформата?

Когато потребител потърси нещо в Google търсачката му показва два вида резултати. 

Първите са така наречените SEO (Search engine optimization) резултати. Появяват се в зависимост от релевантността и качеството на наличното съдържание в страницата/сайта, към които водят. Те са безплатни и се показват при отлично направена SEO оптимизация на сайта.

SEO резултат в търсачката на Google

Другият вид резултати са SEA (Search engine advertising). Това са Google Ads реклами, създадени от онлайн маркетинг специалисти и са платени. 

SEA резултат в търсачката на Google

Въпреки това, освен платената сума, за тяхното показване на по-предни места влияе също и релевантността, качеството на рекламата, качеството на сайта и редица други фактори.

Отчитайки факта, че търсачката на Google се използва при над 87 % от търсенията в интернет в световен мащаб може спокойно да обявим Гугъл за най-голямата рекламна компания в света и неизменна част от маркетинговата стратегия на всяка онлайн компания, целяща постигането на някакъв сериозен резултат.

Трябва да се отбележи обаче, че рекламите в Google не винаги са супер ефективни. Това важи в пълна сила, ако кампаниите са структурирани погрешно, без правилните ключови думи, без точно таргетиране и без правилната стратегия за наддаване. В такива ситуации е напълно възможно да похарчите парите си, без да получите желания резултат.

За щастие маркеинговият екип на Webselo.com има дългогодишен опит в създаването и оптимизацията на рекламни кампании в Google. Работим с десетки доволни клиенти в различни сфери от икономиката. Установили сме кои са  работещите практики и сме отхвърлили неефективните подходи.

В случай, че Вашият бизнес също се нуждае от онлайн реклама можете да изпратите запитване за Google реклама в сайта ни.

 

Как да направим страхотна рекламна кампания?

Независимо в коя индустрия оперира бизнеса Ви благодарение на Google рекламите може да достигнете до хората, желаещи да закупят продуктите Ви лесно, ако разбирате от рекламиране в Гугъл.

А от къде всъщност трябва да започнем?

1. Дефинирайте целите си.

Преди да започнете каквото и да е начинание трябва да определите резултата, който искате да постигнете. Това е важно, за да сте наясно дали, или в каква степен сте постигнали целите си.

Например целта Ви може да е:

  • да лансирате нов продукт;
  • да се отървете от непродадените продукти;
  • да увеличите продажбите на продуктите, носещи най-много печалба за бизнеса.

 

Всяка една от тези цели могат да бъдат постигнати, но подходите за осъществяването им са коренно различни.

Що се отнася до изграждането на кампании в Google ние от Webselo.com съветваме да  подходите стратегически при планирането на целия процес. Тоест да помислите кои са приоритетните Ви продукти/услуги, тези носещи най-голяма възвръщаемост (ROI) за бизнеса Ви и да започнете като за началото именно с тяхното рекламиране.

 

2. Подберете най-качествените ключови думи, за да създадете ефективни кампании.

Качествени ключови думи са тези, които са релевантни за бизнеса и продуктите Ви и имат голям обем търсене. Обикновено те са и малко по-скъпи, затова трябва да определите правилно залога (bid-а), който сте готови да заплатите на клик, за да не се получи ситуация, в която плащате повече за придобиването на един клиент, отколкото печелите от него.

Трябва да изградите умението да подбирате „убийствени“ ключови думи отговарящи на съдържанието в сайта Ви.

Как става това?

  • Съставете списък с думи, асоцииращи към вашия продукт или услуга. Бъдете хитри! Проверете какви думи използват конкурентите Ви. Има много платени и безплатни инструменти за тази цел, но най-често по-напредналите в гугъл рекламата използват предимно Keyword Planner-а в Google Ads.
Инструментът Keyword Planner в Google Ads
  • Изберете конкретните ключови думи, отговарящи на целевата Ви аудитория.
  • Изберете подходящото съвпадение (match type) на ключовите думи, в зависимост от съотношението между контрол и обхватност, на което сте склонни. (Съветваме Ви да започнете с по-ограничените по обхват, но предоставящи по-голям контрол съвпадения – Exact Match и Phrase Match Types, като оставите Broad Match Type за момента, в който се почувствате по-подготвени)
  • Групирайте думите по рекламни групи (Ad Groups) така, че рекламите във всяка група да бъдат възможно най-релевантни на заявката на потребителите.
  • Внимавайте да не прекалите с броя ключови думи в рекламна група.

 

 

Объркахте ли се вече? Бъдете търпеливи. Изисква се време и практика, за да свикнете с платформата Google Ads и да станете професионалист, но пък не е невъзможно.

В случай, че нямате достатъчно време и търпение не забравяйте, че можете още сега да изпратите запитване за Google реклама и маркетолозите на Webselo.com ще се погрижат за останалото.

 

3. Следете качествения рейтинг на рекламите (Quality score)

Качественият рейтинг на рекламата (Quality score) представлява число от 1 до 10, отговарящо на качеството на рекламата. Колкото по-голямо е това число, толкова по-релевантна и полезна, според алгоритъма на Google, е рекламата Ви. 

Quality score-а се изчислява за всяка една ключова дума и може да се види в отчета за ключовите думи, като се добави от бутона „columns“.

Бутон за извеждане на колони в общия отчет

Quality score ⇒ Apply

Избор на колона за качествен рейтинг Quality score

Целта е, когато потребител потърси нещо в Google Search, да му се появят резултати, отговарящи най-точно на неговата заявка. Така се подобрява потребителското изживяване в платформата (user experience), което води до получаването на по-висок Quality score за рекламата.

Освен това по-релевантните реклами се появяват по-напред в search резултатите, което повишава шанса потребителят да кликне на тях и да конвертира – основната цел за всеки един бизнес.

Как влияе Quality score-а?

Влиянието на Quality score-а най-добре е представено в следната картинка.

 

Изчисляване на реалната цена на клик Actual CPC Source neilpatelcom

 

Както е показано рекламодател 1 е заложил максимална цена на един клик от $2, а рекламата му е с Quality score – 10/10. Той се показва на първа позиция в search-а и всъщност цената, която плаща е далеч по-ниска – $1,61.

За съпоставка рекламодател 2 е готов да плати двойно повече за един клик – $4, но тъй като качественият му рейтинг е много по-нисък – 4/10, той се показва на втора позиция и освен това плаща почти двойно повече от първия – $3.01 за да се покаже там.

Всеки следващ рекламодател с по-нисък рейтинг се показва все по-надолу в страницата с резултати и плаща все повече за рекламата си.

Това е пример за важността на quality score-а както за увеличаване на конверсиите, така и за намаляване на рекламните разходи на бизнеса.

 

4. Създайте отлично рекламно послание.

Рекламата обикновено е първият контакт на компанията с един нов клиент. Тя трябва да бъде специална, релевантна и да грабва вниманието. Предоставяме Ви петте златни правила за страхотна реклама, които ние задължително спазваме.

  • Включете ключовите думи още в първото заглавие на рекламата, като се постараете да запълните колкото се може повече от предоставеното Ви място в останалите заглавия и описания на рекламното каре;
  • Задължително включете призив за действие (call to action) като – поръчай, разгледай, вземи и т.н.;
  • Използвайте главна буква за всяка една дума – така рекламата става по-видима;
  • Използвайте пунктуационни знаци. Удивителният знак например прави текста по-жив. (Имайте в предвид че въпросителните знаци са забранени в заглавията и прекаляването с пунктуационни знаци също не се толерира!);
  • Използвайте рекламни разширения (ad extensions), като – линкове към други категории, телефон за връзка, предимства на бранда и други, за да представите допълнителна информация на потребителите си. Друго тяхно предимство е , че правят рекламата по-обемна, което изблъсква рекламите на конкурентите Ви надолу в страницата с резултати и увеличава шанса потребител да кликне на Вашата реклама. Освен това те влияят и на Quality score-а.

 

Рекламни разширения Ad Extensions

5. Публикувайте рекламите си в правилното време и на правилното място. 

Google Ads платформата представлява мощен аналитичен инструмент. Тя може да бъде използвана както за подбор на най-подходящите ключови думи, така и за избор на правилното място и време, в което да се показват рекламите Ви.

На база на събраната информация от историята на акаунта можем да определим специфични локации и времеви диапазони, в които да действа рекламата ни.

Например, да кажем, че установим, че голяма част от клиентите ни се намират във Варна. И освен това поръчват от продуктите ни най-често между 14:00 и 16:00 часа следобед в петък.

Тогава можем да настроим кампанията ни така, че да показва рекламите приоритетно за този конкретен сегмент, като увеличим наддаването за него.

Тоест казваме на Google, че за хората във Варна, търсещи между 14:00 и 16:00 часа следобед в петък сме склонни да плащаме например два пъти повече за клик на нашите реклами.

Препоръчваме Ви да отделяте време, за да търсите такива сегменти, защото те могат да доведат до наистина отлични резултати.

При настройването на кампаниите могат да се посочат и локации, които не искаме да таргетираме от менюто „Locations“ ⇒ „Excluded“. 

Изключване на локации Location Excluded

Така можем да спестим от рекламния бюджет като не харчим пари за локациите, за които не можем да предоставим продуктите или услугите си.

Важно е също, при наддаването, да се вземат в предвид и сезонността на търсенето, ако бизнеса е повлиян от него и временните и сезонни промоции – Black Friday, Коледа, Свети Валентин и т.н.

 

6. Следете възвръщаемостта на инвестицията – ROI.

В Google Ads може също да се следи много точно и ROI (Return on Investments) на всеки един лев похарчен за реклама. Тази информация Ви позволява да управлявате бюджета си много по-ефективно. С две думи въпросът „Колко мога да похарча?“ се трансформира в „Колко желая да похарча?“ 

Чрез анализ на данните може да установите кои продукти носят най-голяма печалба за бизнеса (с най-голям маржин са) и кои оптимизации водят до подобряване представянето на дадена кампания.

Процента кликове (click rate), процента на реализирани конверсии (conversion rate), средна стойност на потребителска кошница (average basket) и цена на един клик (cost per click) са само част от факторите влияещи върху ROI.

 

7. Тествайте рекламите и се доверете на цифрите.

Друга възможност на платформата е тестването на рекламите. Това става като създадете няколко реклами в една рекламна група с еднакви ключови думи, аудитория и наддавания. Гугъл ще започне да показва всяка от рекламите за определен период от време, а Вашата работа след това е само да установите коя от тях води до най-много кликове и реализира най-много конверсии.

Оставяйте единствено най-добре представящите се реклами и Вашите CTA и Quality Score ще се повишават, а съответно CPC (Cost per Click) ще намалява.

 

8. Оптимизирайте сайта си.

Информацията в Google Ads също може да Ви покаже какво да пипнете по сайта си.

Ключът към успеха е наблюдението на потребителското поведение. Научите ли се правилно да интерпретирате данните от платформите на Google – Google Ads и Google Analytics ще сте наясно с това какво търсят и желаят клиентите и какво очакват от Вас като бизнес.

Данните ще Ви помогнат да реагирате бързо, да тествате кое работи и да оставите само най-добре представящите се варианти.

 

9. Стремете се рекламите Ви да се показват на най-добрите позиции. 

Първите четири места в страницата с резултати на Google са запазени именно за search реклами. Постарайте се да наддавате така, че рекламата Ви да се показва на мястото, на което се представят най-добре. Имайте в предвид, че това не винаги е първото място (Absolute Top) в сърч!

 

10. Създайте ремаркетинг кампании.

Със сигурност повечето от Вас са забелязали, че често сърфирайки в интернет попадаме постоянно на едни и същи рекламни карета и на реклами на продукти, които вече сме разгледали. Точно това е ремаркетинга. Техника за рекламиране, която Google усъвършенства от известно време.

Благодарение на динамичните реклами базирани на определен фийд, е възможно да изпратим персонализирана реклама до точно определен посетител на нашия сайт и то напълно автоматично.

Да кажем че Ваш клиент добавя продукта „Синя тениска“ в кошницата си, но не завършва покупката ѝ. При добре направен ремаркетинг, когато той посети друг сайт, с пространство за рекламни банери, същата синя тениска ще се появи там автоматично, заедно с допълващи я или подобни на нея продукти.

 

11. Използвайте различни размери банери, за да достигнете повече потребители.

За да увеличите видимостта на дисплейната си реклама е силно препоръчително да създадете подходящи банери за всеки наличен размер. Това е така, защото сайтовете, в които може да се появи рекламата Ви са милиони и непрекъснато се увеличават, а всеки от тях има различно рекламно пространство. Може да се получи ситуация в която да имате шанс да се появите и потребител да кликне, но да нямате правилния размер банер и да пропуснете реализацията на една конверсия.

 

Заключение

Рекламите в Google са незаменими в привличането на нови и задържането на стари клиенти. Настроени правилно те могат да доведат до невъобразими резултати. Ако Вашият бизнес все още не се рекламира в интернет препоръчително е да направите първата крачка възможно най-скоро.

Да се научите да изграждате правилно кампании с Google Ads не е невъзможно, стига да имате необходимото време и търпение, предвид обхвата на този инструмент.

А в случай, че искате да дигитализирате бизнеса си още сега може да изпратите запитване към екипа на Webselo.com и нашите професионалисти ще изградят бързо и ефективно цялостно онлайн присъствие за компанията Ви.

За още полезна информация свързана с рекламиране в Google може да прочетете статиите: