Keyword Insertion/Динамично Вмъкване на Ключови Думи в Google Ads – Какво Трябва да Знаете?
Ключовите думи в платената реклама в Гугъл са един от най-важните компоненти и ако вече имате опит с платформата, то сигурно сте се убедили в тяхното фундаментално значение. Без значение от вашето ниво на подготовка при ppc рекламите, тази статия безспорно ще ви бъде доста полезна.
Прочетете това, което имаме да споделим като специалисти с нас 12-годишен опит!
Какво е Keyword Insertion?
При създаване на рекламна група в Google Ads първата стъпка е обвързана с добавяне на подходящи, релевантни ключови думи в различни съвпадения като:
- Broad match;
- Exact match;
- Broad modifier;
- Phrase match;
Основният въпрос, на който трябва да си отговорите при добавяне на ключови думи е: На какви потребителски търсения искам моите рекламни карета да се показват?
Ако си отговорите коректно, ще можете да разпределите ключовите думи в две големи категории:
- Такива, за които сте готови да заплатите, за да участване в аукциона на Гугъл;
- Такива, за които не искате да бидвате и ги причислявате към Negative Keyword листа;
Тази статия е насочена не толкова много към ключовите думи в класическия им вид, а към един динамичен компонент на самите ключови думи, наречен Keyword Insertion.
Нека го наречем “динамична настройка” на ключовите думи в Google Ads.
Активирането на Keyword Insertion позволява динамично да се променят ключовите думи в рекламните карета, като автоматично се избира тази дума, която е най-близо до потребителското търсене.
В допълнение, Keyword Insertion е описвана още и като advanced технология, а ние ви препоръчваме да я използвате стратегически и по коректен начин.
За да се използва тази технология, е необходимо да се вмъкне специално парче код (снипет) в рекламното каре.
Нека дадем пример, за да не звучи толкова технично.
Представете си, че имате онлайн магазин за природни пчелни продукти. Най-вероятно ще подберете правилно релевантни ключови думи, но с развитието на акаунта и качественото натрупване на данни, вие ще можете да направите самите карета по-подредени.
Вашият пчелен магазин предлага голяма номенклатура от продукти и сигурно имате отделни рекламни сегменти за всеки един. Например, рекламна група обособена специално за пчелен мед букет.
Вмъквайки парчето код при създаването на рекламното каре, то ще има следния вид:
{KeyWord:мед букет}
Това означава, че когато на потребителското търсене е свързано с мед букет (пчелен мед букет, природен мед в аромат букет, натурален букет мед), то самият потребител ще вижда персонализирано рекламно каре с точната заявка с мед букет.
С други думи, тази висша технология на Google, известна като Dynamic Keyword Insertion (DKI), представлява интелигентно напасване на рекламните карета с потребителското намерение при търсене на даден продукт/услуга.
Обобщено, Dynamic Keyword Insertion оптимизира вашите реклами по по-релевантен за потребителите начин.
Прочетете още за ключовите думи:
Особености на Dynamic Keyword Insertion
В работата ни като специалисти при ppc рекламните кампании, ежедневно имаме възможност да тестваме различни неща.
Ще споделим с вас 3 важни особености при активирането на DKI настройката за ключови думи.
- Задължително къдравите скоби {} трябва да бъдат в началото и края на динамичното вписване на ключовата дума.
Не забравяйте да проверите дали има отключваща и затваряща скоба, за да работи правилно настройката! - Преценете къде точно в заглавието да бъде поместен кодът.
Имайте предвид, че за да бъде атрактивно заглавието на рекламното каре, е препоръчително да формулирате хубаво послание още в заглавието. Ето защо, можете да експериментирате с различни позиции на {KeyWord:мед букет}. - Преценете добре броя символи в заглавието, вземайки под внимание и обема на динамично добавените ключови думи.
Не забравяйте, че при заглавията в рекламните карета в Google Ads имате ограничение от 25-35 символа. Бъдете оригинални и лаконични, за да се покаже максимално релевантно заглавие. - Възползвайте се от възможността за контрол върху капитализацията.
Знаете ли, че в зависимост как изписвате думата “keyword” с латински символи, се наблюдава промяна при визуализацията на ключовата дума в снипета след това?
Ето няколко възможни изписвания:
{keyword:мед букет} = мед букет
{Keyword:Мед букет} = Мед букет
{KeyWord:Мед Букет} = Мед Букет
{KEYWORD:МЕД БУКЕТ} = МЕД БУКЕТ
Изпробвали ли сте някои от вариантите до сега? Определено при някои потребители различното изписване оказва по-проявено влияние, затова е възможно да наблюдавате различни тенденции, докато използвате Dynamic Keyword Insertion.
Защо е толкова важно използването на Dynamic Keyword Insertion?
Ако сте чели наши статии, сигурно сте забелязали, че постоянно ви съветваме да оптимизирате разумно.
Dynamic Keyword Insertion е технология, към която е препоръчително да подходите внимателно, защото можете да пожънете както големи успехи, така и да се опарите от огъня, ако не сте внимателни.
Според нас, в качеството си на специалисти, е важно да се разбере детайлно дадено подобрение, преди да се впускаме в новото, колкото и авантюристични личности да бъдем.
При платената реклама в Google става дума за правилно управление на рекламен бюджет, което ни прави отговорни към клиентите.
Казваме това, защото Dynamic Keyword Insertion може да донесе както супер висок показател за Click-Through-Rate (CTR) при успешно използване, така и да влоши представянето на рекламните карета. Нека разгледаме предимствата и недостатъците на тази интелигентна настройка.
Предимства на DKI |
Недостатъци на DKI |
Създаване на персонализирани рекламни карета, спрямо потребителското търсене в екосистемата на Гугъл. | Възможност за престъпване Trademark policies на Гугъл (застъпване на търговски наименования, брандове, марки, защитени модели на продукти и пр.) |
Прецизно таргетиране – потребителите са по-склонни да кликнат на реклама, която отговаря 1:1 с тяхната заявка. | Опасност от надвишаване допуснатия обем символи в заглавието (между 25-35). Понякога ключовите думи са доста по-пълни и изискват повече място. |
Динамично добавяне на ключови думи и злоупотреби с търговски марки – Какво трябва да знаете?
Един недостатък на Keyword Insertion е именно злоупотребата или по-скоро нека го наречем – нарушаването на Google Policies. Следствие на неспазването на регламентите, вашите реклами могат да бъдат частично или изцяло блокирани.
Според регламентираните правила, при платената реклама в Гугъл можете да бидвате да ключови думи, свързани с вашите конкуренти (техни брандове, марки, модели и пр.), но не можете да включвате техните фирмени елементи в описанията и заглавията на рекламните карета.
Ето защо в случая не е уместно да използвате при Keyword Insertion самото наименование на бранда. Например, ако имате сервиз за дизелови дюзи и горивни помпи, най-вероятно ремонтирате такива части от различни производители (Audi, Mercedes, Ford и пр.).
Най-релевантно би било в отделните рекламни групи да добавите каре с Keyword Insertion, но:
Какво бихте сложили в самия код след “Keyword:”?
При всеки случай ви съветваме да избегнете директното добавяне на Trademark от какъвто и да било вид.
Обмислете внимателно как да структурирате заглавието, така че да не пристъпвате Google регламентите и рекламите ви да не бъдат паузирани.
Допълнителен съвет на база предоставената таблица е да се стремите рационално да използвате ограниченото пространство от символи при заглавията. Също така, да измислите алтернативи за избягване / заобикаляне на Trademark Google Policies.
Как правилно да използвате Keyword Insertion?
Въпреки че може да прозвучи като клише, търсете златната среда. Можете сами да се убедите, че прекаленото фриволно използване на Keyword Insertion е в някои случаи фатално за цялостното представяне на Google Ads акаунтите ви.
Ето защо умереното използване на динамичното добавяне на ключови думи е силно препоръчително.
С предоставените съвети ще успеете да намерите правилния за вас подход при начина на приложение на тази advanced технология. Много добри моменти са периоди на промоции, като Black Friday, Коледа и други празници. Тогава можете да работите и с countdown – отброяване – ако наистина можете да си го позволите.
Насоки при използвате на Keyword Insertion
Без значение колко опит имате в работата с платформата, задаването на точните въпроси винаги може да ви бъде полезно за предприемането на следваща стъпка. Ето какво ви съветваме! Отговорете си на следните основни въпроси:
- Това, което добавяте като динамична ключова дума има ли смисъл в целия контекст?
- Внушава ли заглавието това, което се стремите да постигнете, или звучи неточно?
- Използвали ли сте някакъв вид Trademark и нерегламентирани думи/словосъчетания?
За да сме ви максимално полезни, ще споделим с вас още няколко ценни тактики при използване на динамично добавяне на ключови думи.
Помните за капитализацията, нали?
Използвайки Keyword Insertion технологията, ви съветваме не само да позиционирате кода на правилното място, а и да поберете оптимално най-подходящата ключова дума, която да бъде валидна за цялата реклама група.
Например, ако предлагате белгийски шоколад, създавате отделен сегмент конкретно за потребители, търсещи белгийски шоколад във всякакви разновидности (бял, розов, черен).
В самия сегмент вие, може би, сте добавили разнообразни съвпадения спрямо вида шоколад.
Обаче при използване на Keyword Insertion трябва да съобразите подборът на конкретната ключова дума. Тя може да бъде:
{KeyWord:белгийски шоколад} = Белгийски Шоколад
Като ще бъде поместен самия код на удачно и коректно място, за да не звучи като хаотични мисли, написани на иврит.
Идеята тук е, че когато са налице няколко вариации в рекламния сегмент, трябва да прецените коя ключова дума ще бъде максимално релевантна.
PRO съвет: Винаги тествайте!
Не можем да гадае кое ще проработи и кое ще допадне повече на различните аудитории потребители. Поради този факт, трябва да тествате.
Добра практика е да пуснете две рекламни карета в дадената група именно с цел да видите тяхното представяне в 7 и 14-дневен срок. Наблюдавайте два фундаментални показателя за DKI – честота на кликове (кликаемост), позната още като Click-Through-Rate, както и показателя Conversion Rate.
В допълнение, тестовете винаги трябва да бъдат с цел оптимизиране на представянето на рекламните карета, групи, ключови думи и акаунт. Не харчете средства за неконвертиращи ключови думи, а се фокусирайте върху дългосрочните резултати.
Прочетете още за оптимизациите в Google Ads:
Заключение
Динамичното добавяне на ключови думи (Dynamic Keyword Insertion) в платформата за платена реклама Google Ads е висока технология за максимално удовлетворяване потребителските заявки в търсачката (екосистемата на Гугъл).
Тя дава възможност с малко парче код да отговорите по един релевантен начин на всяко потребителско търсене в сферата, в която се развивате.
Разбира се, всяка технология има своите специфики и особености, с които се надяваме да сме ви запознали.
Вие използвали ли сте досега Dynamic Keyword Insertion?
Какви са вашите наблюдения?
Според нашия екип от професионалисти, най-важно е винаги да се прилагат split тестове и да се отделя време за подбор и анализ, което минимизира възможните грешки от неправилно управление на рекламния бюджет.
Прочетете още по темата за Google Ads в нашия блог:
- Как да Направите Качествен Одит на Вашите Рекламни Акаунти в Google Ads?
- ROAS (Return On Ad Spend) & ACOS: Правилно Разбиране и Ползване в PPC Кампаниите
- Автоматични Режими за Наддаване в Google Ads – Кога и Как да ги Използвате
Имате интерес за стартиране на рекламна дейност в Гугъл или имате нужда от добър партньор? Ние от Webselo Team сме насреща с богати опит, ноу-хау, умения и знания. Изпратете запитване за управление на реклама в Гугъл сега!